Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Varhanní duchovní hudba ve Filipově

Blíží se léto, čas prázdnin a dovolených, doba, kdy se snažíme zvolnit pracovní tempo a vystoupit ze zajetých kolejí povinností. Mnozí z nás touží po odpočinku jak tělesném, tak i duševním. Proto bychom Vás chtěli pozvat do filipovské baziliky, na místo, kde zcela určitě načerpáte sílu duchovní a potěšíte se krásnou hudbou.
Filipovská bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů je na samé hranici dvou států, České republiky a Německa. Každou neděli se tu při bohoslužbách setkávají lidé obou národů, odlišných kultur. Vytvářejí most postavený na pilířích modlitby a sdílení stejných duchovních hodnot.
Rádi bychom o letošních prázdninách nabídli všem poutníkům, přátelům krásné hudby a lidem dobré vůle poslech duchovní varhanní hudby v překrásných prostorách filipovské baziliky v podání významných varhaníků.
Pozvání přijal např. profesor Jaroslav Vodrážka, mistr varhanní improvizace, jehož pokora a skromnost doplňují velikost jeho umění. Další, neméně významnou osobností je vedoucí varhanního oddělení pražské konzervatoře a profesor AMU Jan Hora. Předposlední srpnovou neděli se těšíme na setkání s profesorkou Elizabeth Brinsden, původem Australankou žijící několik let v Rakousku a v USA.
Její zkušenosti s koncertováním v mnoha místech světa, vedením mistrovských kurzů i působením jako varhanice v několika chrámech ve Vídni jsou důvodem pro očekávání nevšedního hudebního zážitku. Dalšími milými hosty jsou Jana Vokatá, někdejší žačka prof. Vodrážky, Martin Moudrý a Pře-mysl Kšica, oba výborní pražští varhaníci. Precizním nastudováním Bachových a Franckových děl nás potěší absolvent teplické konzervatoře Tomáš Mareček. Třetí červencovou neděli za varhany usedne filipovský varhaník Jiří Chlum. Můžete se těšit jak na jeho virtuózní improvizace, tak i na zajíma-vá varhanní díla Bachova nebo skladby francouzských romantických skladatelů. Cyklus uzavře nevšední program vynikajícího interpreta Martina Hrebíčka. Zazní Bachovy chorálové předehry, ale i novodobější varhanní literatura. V celém cyklu Varhanní duchovní hudby nás bude provázet i duchovní slovo. Uslyšíme svědectví místního kněze P. Jozefa Kujana a překvapením bude i vystoupení několika osobností z kulturního života.
Přijďte se zaposlouchat do krásné hudby a nechte se oslovit atmosférou filipovské baziliky!

Tisk Tisk | E-mail E-mail