Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kdo si hraje, nezlobí

Při návštěvě Domu dětí a mládeže v Rumburku, v rozhovoru s paní ředitelkou Helenou Švábovou a Stanislavou Hackerovou, jsme dospěli k názoru na rozšíření modelářského kroužku o obor letecký modelář. To je sestavo-vání modelů ze stavebnic, které se dají koupit v obchodech. Tomu se říká sestavování „kitů“.

Paní Švábová bude provádět nábor dětí ze škol a já doufám, že zájemců bude dost. Modelářský kroužek pracuje v domě dětí a mládeže již mnoho let úspěšně, ale i tak by bylo potřeba o této aktivitě dát veřejnosti více vědět.
Například psát o práci modelářů v novinách, ale bylo by určitě zajímavé vy-stavovat propůjčené modely ve výkladních skříních rumburských obchodů.
Pokud se nám přihlásí zájemci z řad dětí o tuto zajímavou modelářskou práci, pak jsem ochoten všem ukázat svou velkou sbírku, která má 500 exponátů letadel, 32 lodí, 14 lokomotiv, mašinek a dalších kousků vojenské techniky. Jsem přesvědčen, že když děti tuto sbírku uvidí, bude to pro ně velkým povzbuzením.
Postupně bych rád uveřejnil několik modelů, které jsem sám zhotovil.
Vlastním i lodě vojenské.
Na obrázku je snímek lodi Barracuda, což je přesná kopie skutečné dvoumotorové jachty kategorie EX. Délka tohoto modelu je 148 cm, šířka 26 cm a ponor je 9 cm. Model byl zhotoven v roce 1970 a práce na něm trvala osm měsíců. V roce 1971 při soutěži obsadila z 36 soutěžících 1. místo.
Jen pro případné zájemce, modelářem jsem se stal v roce 1952, a to mi bylo 13 let. Děti, pokud budete tento článek číst, pouvažujte a staňte se modelářem. Já si 55 let hraju a všichni říkají, že nezlobím.

Tisk Tisk | E-mail E-mail