Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zázemí krásnolipských technických služeb se rozrůstá

Město Krásná Lípa si v minulosti podrželo plnou kontrolu nad technickými službami a z dnešního pohledu se jednalo o rozhodnutí více než prozíravé. Prostřednictvím technických služeb, jako odboru městského úřadu, je tak nadále zajišťována široká paleta komunálních služeb. Údržbou komunikací, úklidovými pracemi nebo údržbou veřejných prostranství počínaje, správou a provozem veřejného osvětlení nebo výsadbou a údržbou zeleně konče. „Tento model se nám velmi osvědčil,“ vysvětluje Jan Kolář, tajemník krásnolipského úřadu a doplňuje: „Umožňuje nám operativně reagovat na naše potřeby i podněty od občanů. Technické služby udržují i náš bytový fond a veškerá městská zařízení. Podílí se i na městem realizovaných investičních akcích.“
Široký rozsah aktivit je podmíněn i patřičným vybavením a zázemím. Na novou techniku v loňském roce město vyčlenilo částku více než 2 miliony korun. Byly zakoupeny dva nové traktory, dvě nové čelní sněhové radlice a sněhová fréza k malotraktoru. V rámci projektu Komunitní centrum Českého Švýcarska pak bylo získáno dodávkové vozidlo a řada menších mechanizačních prostředků – profesionální travní sekačky, křovinořezy, motorové pily apod.
Dalších více než 600 tisíc korun bylo uvolněno na výstavbu nových garáží, které v průběhu roku svépomocně vyrostly v areálu technických služeb. Budované prostory poslouží především ke garážování nové techniky. Za vydatné pomoci klientů komunitního centra, kteří si zde v rámci rekvalifikačního kurzu osvojují praktické zkušenosti, je dokončována hrubá stavba objektu. Byl osazen krov (řezivo je z podstatné části z vlastních zdrojů – odtěžené stromy v městském parku a městských lesích) a následně byla instalována i střešní krytina a klempířské prvky. Vnitřní omítky a instalace opět poslouží jako výukový program pro klienty KC. Část materiálu potřebného k výuce klientů je hrazena z projektu Komunitní centrum Českého Švýcarska (KCČŠ), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem ČR.
„V průběhu roku jsme schopni na technických službách zaměstnat až 30 nezaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací a dalších 30 klientů komunitního centra v rámci vlastních rekvalifikačních kurzů,“ říká Jan Kolář a pokračuje: „To je jedna z mála cest, jak může malá obec přispět k řešení problému vysoké nezaměstnanosti. Sociální přínos je evidentní, pro město zároveň i ekonomicky zajímavý.“
I pro letošní rok jsou pak připravovány další investice, a to jak do techniky, tak i do provozního zázemí. Nový kabát dostane hlavní budova technických služeb, bude obměněn zametací vůz a připravuje se výstavba dalších garáží či skladů.

Tisk Tisk | E-mail E-mail