Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

O co jde Českým drahám?

Vážená redakce, se zájmem jsem si přečetl stesky cestujících Českými drahami pod názvem „Vlakové jízdní řády opět zamotaly cestujícím hlavy“.
Sám se musím připojit, a sice se svými cestami z Rumburku do Žitavy a zpět. Po celé minulé období jsem spolehlivě jezdil do Žitavy vlakem z Rumburku v 6.46 (pominu ranní čekání při přestupu ve Varnsdorfu) a dobrým spojem zpět ze Žitavy v 11.42, při přestupu ve Varnsdorfu a Rybništi bez čekání.
S novým jízdním řádem jsem se zprvu domníval, že se jenom, z nějakých mně nepochopitelných důvodů, posunulo spojení o rok zpět, kdy zase při cestě ze Žitavy budu muset v Rybništi čekat celou jednu hodinu na spoj na Rumburk. Byl jsem ale překvapen o to více, když jsem poprvé 14. prosince shledal, že zpět jedu dříve (v 11.26), a to s německým vypolstrovaným motoráčkem, v němž probíhala během cesty celní kontrola. Ptám se, proč nezůstalo při starém, kdy cestující z Liberce nebo Hrádku nad Nisou kontrolováni být nemuseli a já jsem prošel celní kontrolou již na nádraží v Žitavě?
Řekl jsem si: „Budiž, asi je tato dohoda pro naše dráhy výhodná a mne se nijak finančně netýká.“ Ovšem chyba lávky! Již 21. 12. jsem musel za cestu z Žitavy do Varnsdorfu zaplatit 10,- Kč s připomínkou naší české průvodčí, že příště bych musel zaplatit tři a půl eura, jelikož jedu německým vlakem, ve kterém se platí pouze eury.
Chápal bych ještě, že v německém vlaku mi neplatí žádná sleva (sám mám Senior pas), ale že cena za cca 20minutové svezení mě má stát téměř sto korun, to se mi zdá přehnané. Jestli tato vlaková dohoda vyhovuje Českým drahám, tak mně ne a zajímalo by mne, kolik České dráhy touto nějakou podi-vnou dohodou ušetří. Pokud by mi bylo namítnuto, že mohu volit raději český vlak, pak musím upozornit, že mi žádný jiný dopolední ani odpolední spoj nevyhovuje, mám na mysli stále cestu z Rumburku do Žitavy a zpět. Snad jedině varnsdorfští občané se s touto skutečností smíří. Pokud ale někdo cestuje odjinud, tak asi ne. Myslím si, že České dráhy s cestujícími odjinud ani nepočítají! Rád bych poznal toho člověka, který nové spoje vymýšlí, ten asi sám vlakem nejezdí. Zřejmě má své autíčko, jímž bych celou záležitost se Žitavou vyřídil za cca 3 hodiny. Já jsem takhle na cestách nyní dokonce celých sedm hodin (dříve šest)! A ještě k tomu za jakou cenu!
O cesty o sobotách a nedělích, kdy je jakýsi „lepší spoj“, zájem nemám. Již si nemyslím, že by to České dráhy myslely s cestujícími upřímně – spíše mají v zájmu jen neustálé úspory. Ty jsou ale již většinou nevyhovující pro cestující veřejnost.
Bojím se příští cesty!
Tak díky, České dráhy, za takový dárek!
M. Havlíček, Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail