Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vánoční koncert Capelly Adjuvantes

Chrámoví hudebníci v severočeském pohraničí se v 17. a 18. století jmenovali latinsky „adjuvantes“ nebo německy Chor – Adjuvanten, což znamená pomocníci na kůru. Z tohoto historického termínu vznikl název pro komor-ní soubor CAPELLA ADJUVANTES. Od svého založení roku 1991 ve Šluknově se soubor věnuje zejména spartacím a rekonstrukcím archivních objevů skladatelů 17. až 19. století z regionu Šluknovsko. Mezi ně patří např. Johann Christoph Kridel (*1672 Rumburk), hraný dnes už i předními soubory v Praze, Joseph Schubert (*1757 Varnsdorf), Peter Franz Miller (*1745 Šluknov), Josef Groh (*1815 Rumburk), Alois Groh (1859 – 1940 Rumburk), Taddeus Palme (*1765 Krásná Lípa), Fr. Ant. Ernst (*1745 Jiřetín p. J.), Ant. Rösler (*1785 Mikulášovice) a další. Tento soubor vystoupil téměř ve všech chrámech a koncertních síních výběžku, ale i v Praze, Děčíně a dalších severočeských městech, v několika německých a italských muzeích a kostelech. Tradice vánočních koncertů začala ve Šluknově před patnácti lety, pokračovala v Rumburku, ale v posledních letech uskutečňují adjuvanti své vánoční koncerty už pouze v malebném kostelíku P. Marie v Doubici.
Letošní koncert 30. prosince bude ve znamení jubilanta, barokního skladatele Johanna Christopha Kridela, který se narodil v Rumburku, kde po studiích u jezuitů v Praze a v Jičíně působil jako kantor, adjuvant a varhaník v kostele sv. Bartoloměje. Zazní jeho chrámové koncerty pro flétnu, hoboj, violoncello a dále uslyšíme Ave Maria od rumburského Aloise Groha či Jesu Redemptor šluknovského Gottfrieda Genaua.
Capella Adjuvantes ale uvede i vánoční koledy a skladby Vivaldiho, Haendla, L. Mozarta a na závěr dvě části ze slavné České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. S adjuvanty vystoupí jako hosté pěvecký soubor Kvíltet, dětský sbor Sametky z Varnsdorfu a někteří členové vynikajícího dnes již známého Vilémovského chrámového sboru MUDr. Markéty Englerové.

Tisk Tisk | E-mail E-mail