Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poznejte podzemí Českého Švýcarska

Nejkrásnější podzemní prostory Českého Švýcarska, fotografie netopýrů, můr a pavouků, výbavu speleologa, velkoplošnou mapu podzemní štoly sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou, dvoumetrovou imitaci štoly navozující skutečnou atmosféru podzemí a další zajímavosti pro děti i dospělé lze spatřit v Galerii Národního parku České Švýcarsko na náměstí v Krásné Lípě od 22. dubna do 31. května. Tuto jedinečnou výstavu pod názvem „Podzemí Českého Švýcarska“ připravila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Tilia a Netopýr Varnsdorf.
Výstava bude zahájena v rámci oslav Dne Země v Krásné Lípě a veřejnosti budou představeny podzemní prostory nejen Českého Švýcarska, ale i Šluknovského výběžku. „Doposud jsme převážně v galerii připravovali výstavy o přírodě, věcech a činnostech, které lze spatřit nad povrchem. Tato výstava je jedinečná v tom, že nám umožňuje nahlédnout do tajemného světa podzemí,“ vysvětluje Barbora Laštůvková, koordinátorka infocenter z o.p.s. České Švýcarsko.
Kromě faktografických informací o podzemí Českého Švýcarska si budou moci návštěvníci výstavy přečíst i poutavé pověsti vážící se k některým štolám. Jakub Juda, jeden z organizátorů výstavy, k tomu dodává: „Konkrétně se jedná například o štolu Knížecí, ve které byla v roce 1994 objevena kostra dospělého člověka. Patrně se jednalo o muže z Dolního Podluží, který tam odešel zemřít, aby ušetřil rodině za náklady spojené s pohřbem. Kostra byla stará téměř 100 let.“

myotis_web

Netopýr velký ze štoly Milířka v Dolním Podluží.

Tisk Tisk | E-mail E-mail