Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Národním parku České Švýcarsko uklízeli dobrovolníci

U Hotelu Mezní Louka v Národním parku České Švýcarsko bylo možné v neděli 25. září spatřit shluk lidí, dětí i dospělých, kteří se rozhodli v tento krásný slunečný den spojit výlet do přírody s její praktickou ochranou. Šlo o účastníky úklidové brigády v národním parku, kterou společně uspořádaly Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, Správa NP České Švýcarsko a podpořila firma PAAL, s.r.o. Cílem brigády původně bylo vyčistit od odpadků, které za sebou zanechali nepořádní turisté, okolí Gabrieliny stezky vedoucí z Mezní Louky na Pravčickou bránu. Jde o jednu z nejfrekventovanějších cest v národním parku, která pravidelnou „očistnou kúru“ po turistické sezóně opravdu potřebuje. Zářijové sluníčko a lákavá odměna pro všechny účastníky brigády, kterou byl volný vstup na Pravčickou bránu, přilákaly však tolik účastníků (celkem 79), že se nakonec místo jedné cesty uklízelo cest pět: Gabrielina stezka, cesta z Pravčické brány ke Třem pramenům, okolí silnice z Mezní Louky na Meznou, cesta z Mezné ke Třem pramenům a cesta od Šaunštejnu na Mezní Louku. Na akci se sjeli zájemci z Děčína, Varnsdorfu či Teplic, studenti Fakulty životního prostředí z Ústí nad Labem, studenti Biskupského gymnázia Varnsdorf, členové přírodovědného oddílu z České Lípy, krásnolipský oddíl RANGER, děti z Dětského domova v Lipové aj.
Úklid přinesl očekávané „ovoce“ v podobě deseti pytlů nejrůznějších odpadků, od obalů od sušenek přes hliníkové plechovky od piva a limonád až ke starým rezavým plechovkám a rozbitým skleněným lahvím. Objemově velkou část odpadu tvořily „nezničitelné“ PET lahve, které byly sbírány do zvláštních pytlů na recyklovatelný odpad.
Opět se potvrdilo známé magické pravidlo, že prázdné a tedy lehčí lahve nebo plechovky vadí některým turistům v batohu více, než když jsou plné. Jinak si totiž nelze vysvětlit to množství odpadků na cestách i v jejich okolí. Některé odpadky v přírodě vadí „jen“ esteticky, jiné však mohou představovat vážné nebezpečí pro velké i menší živočichy. Zeptejte se na to srny se zarostlým skleněným střepem v noze… Pravidlo propagované ochránci přírody „Co si s sebou do přírody přinesu, to bych si měl také odnést“ by se proto mělo stát samozřejmou normou chování všech kulturních lidí. A počítáme se přeci ke kulturním a civilizovaným národům. Nebo ne…?
Richard Nagel
Správa NP České Švýcarsko

uklida

Velký zájem dobrovolníků umožnil uklidit nejen plánovanou Gabrielinu stezku, ale i další čtyři stezky národního parku.

Tisk Tisk | E-mail E-mail