Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Setkání se zapomenutými řemesly

Medem, tou nejzákladnější sladkominou našich předků, ožil v sobotu 10. září památkově chráněný dům v Lipové čp. 424, který patří Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska (TUR).
Tato společnost zde uspořádala další, již třetí setkání se světem zapomenutých řemesel, tentokrát zaměřené na med a vše, co s ním souvisí.

Více než dvě stovky návštěvníků si prohlédly, ochutnaly nebo odnesly včelí produkty – med, medovinu, perníky, svíčky z včelího vosku a léčivé i kosmetické přípravky z medu. Všetečné otázky o včelách a medu zodpověděli chovatelé včel z Jiříkova a Varnsdorfu.
Během „Medového dne“ se v Lipové současně uskutečnilo setkání školáků z Vilémova a Neukirchu v rámci projektu spolupráce dětí ze Šluknovského výběžku a Saska, který podpořila Evropská unie. Jednu ze zastávek během svého několikadenního putování tu měli rodáci z Lipové.
V rámci oslav Dnů evropského kulturního dědictví se návštěvníci dozvěděli, jak by měl podstávkový dům čp. 424 vypadat po rekonstrukci. Seznámili se s částí zpracované projektové dokumentace a s budoucím dispozičním využitím celého objektu. Po rekonstrukci, jejíž výše je odhadnuta na jedenáct miliónů korun, by v domě mělo být umístěno informační centrum, turistická ubytovna, muzeum lidové architektury i obecní knihovna.
Půldenní prezentační akce nabídla ukázky mnoha tradičních řemesel. K vidění bylo např. spřádání vlny na kolovratu, paličkování, drátenictví a řezbářství. Vyráběly se ozdoby ze slámy a ruční papír. Připraveny byly hry pro děti s ekologickou tématikou a povídání o chovu včel. Kromě kozího sýra z farmy v Dlouhém Dole si návštěvníci odnesli řadu dárků z přírodních materiálů. Díky pracovníkům Naturschutzzentrum v Neukirchu si děti vyzkoušely výrobu ptačích budek a dospělí si odnesli regionální produkty z Horní Lužice.
„Dílna starých řemesel je součástí širšího projektu Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska s názvem Cesta řemesel sasko-českou krajinou podstávkových domů. Během října vydáme Katalog řemeslníků Šluknovského výběžku a leták o Cestě řemesel,“ vysvětluje koordinátor projektů Filip Mágr. Projekt Cesty řemesel byl v letošním roce podpořen Evropskou unií prostřednictvím grantu ze Společného fondu malých projektů PHARE CBC.

Tisk Tisk | E-mail E-mail