Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz
| 19. 9. 2005 | Nezařazené

Nechme 22. září 2005 auto doma

Ekologické sdružení Děti Země na čtvrtek 22. září vyhlásilo třináctý ročník českého Dne bez aut společně s šestým ročníkem Evropského dne bez aut a čtvrtým ročníkem Evropského týdne mobility, které u nás koordinuje Ministerstvo životního prostředí ČR (více na www.env.cz/edba).
Partnery jsou druhým rokem Správa železniční dopravní cesty, s.p. a šestým rokem České dráhy, a.s., které navíc na sobotu 24. září připravují pátý ročník Dne železnice. Finančními dárci jsou letos Odborové sdružení železničářů a společnost AŽD Praha, s.r.o. K akci se může přihlásit kdokoliv, komu není negativní vliv dopravy na životní prostředí a zdraví lidí lhostejný. Nejlépe tento den, či aspoň během týdne od 16. do 22. září, je možné uspořádat jakoukoliv veřejnou akci jako dopravní seminář, výtvarnou soutěž pro děti, jízdu na kole, výstavu, besedu, apod. Letošní motto zní: „Budoucnost patří šetrné dopravě!“
Současně je vítána aktivita jednotlivých občanů, zejména osobností veřejného života a politiků, kteří nechají své automobily 22. září doma a po celý tento den použijí ke své přepravě například veřejnou dopravu, bicykl nebo vlastní nohy. Proto je zveřejněna petiční výzva „Nechte auto doma!“
K ní se může připojit každý, stačí na internetové stránce ke Dni bez aut vyplnit příslušný formulář, přičemž jména signatářů jsou průběžně zveřejňována. Loni výzvu podpořilo tisíc čtyřicet pět občanů, včetně sto devatenácti zastupitelů a pracovníků veřejné správy v padesáti městech a obcích, a dále dvaceti dvou členů českého parlamentu a dvou členů Evropského parlamentu. V roce 2004 se Dne bez aut v ČR zúčastnilo více než tři sta organizací v devadesáti pěti městech, přičemž ve čtrnácti z nich byla jízda v prostředcích MHD zdarma. Nejpopulárnější akcí byly cyklojízdy – uskutečnily se ve dvaceti tří městech.
Řidiči by tak měli skutečně zvážit, zda jejich jízda autem je po městě nezbytná. Určitě ale ne zase tolik, aby Den bez aut museli opět „prožít“ se svým automobilem. Zkusme proto aspoň jednou za rok si programově naplánovat celý den tak, abychom ke své jízdě nepotřebovali automobil. Další informace o Dni bez aut poskytnou Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu, Cejl 48/50, 602 00 Brno, tel./fax 545 210 393, dz.brno@ecn.cz,www.detizeme.cz/denbezaut.
Miroslav Patrik
vyhlašovatel českého Dne bez aut

Tisk Tisk | E-mail E-mail