Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Družba – to není pro rumburské prázdný pojem

Na pozvání nejvyššího představitele Kiržačského regionu G. Starovojtova navštívila ve dnech 3. až 10. července 2005 oficiální delegace města Rumburk vedená jeho starostou Ing. Jaroslavem Sykáčkem a předsedou MKR SPNV panem Miroslavem Vlkem region Kiržač ve Vladimirské oblasti Ruské federace. S pětičlennou delegací zároveň odcestovalo na prázdninový čtrnáctidenní pobyt 16 dětí a jejich doprovod.
Po strastiplné cestě vlakem (nevěděli jsme, že i pro tranzit vlakem přes Bělorusko potřebujeme vízum, a tak byla naše cesta na 24 hodin nuceně přerušena v Brestu) jsme dorazili do Moskvy. Naše srdce však pookřála hned při vlídném přijetí na Běloruském nádraží, kde jsme byli netrpělivě očekáváni. Čekala nás ještě dvouhodinová cesta autobusem do dětského táborového areálu „Sosnovij Bor“, kde jsme byli přivítáni, jak jinak, než chlebem a solí. Druhý den jsme byli přijati hlavou administrace okresu Kiržač V. G. Starovojtovem. Po krátké a srdečné besedě jsme navštívili městské muzeum, ale naše cesta vedla i do blízkých lesů, na místo tragické nehody Migu 15, ve kterém zahynul první kosmonaut světa J. A. Gagarin spolu s dalším letcem V. S. Sereginem. Položením kytičky jsme společně u památníku uctili jejich památku.
Ne každý návštěvník Ruska se může pochlubit tím, že navštívil Hvězdné městečko, ležící nedaleko od Moskvy. My ano. Zejména pro děti je nezapomenutelným zážitkem vidět největší centrifugu na světě, 12 metrů hluboký vodní bazén, kde se na kopiích jednotlivých dílů orbitální stanice nacvičuje práce ve volném kosmickém prostoru. Prohlídka tohoto komplexu byla zakončena návštěvou místního muzea kosmonautiky. Při zpáteční cestě jsme se zastavili v gerontologickém centru zbudovaném na okraji Kiržače, který je domovem občanů dříve narozených. Příjemné, překrásné prostředí zimní zahrady přivedlo děti k neplánované kulturní vložce – zazpívaly přítomným a učinily obyvatelům domova velkou radost. Nevynechali jsme ani návštěvu krajského města Vladimiru a starobylého Suzdalu, měst, která jsou zejména občanům Ústeckého kraje dobře známa díky družebním stykům s Vladimirskou oblastí z minulých let.
Při návštěvě Moskvy nás čekal nezapomenutelný zážitek. Z galerie pro hosty jsme mohli sledovat poslední den jednání Ruské dumy – parlamentu Ruské federace před parlamentními prázdninami. Se zájmem jsme sledovali diskusi a porovnávali s poměry v našem parlamentu. Krátce jsme se setkali s předsedou komunistické strany Ruské federace s. G. A. Zjuganovem, který nám popřál hezký pobyt v Rusku. Po obědě v parlamentní jídelně jsme se dozvěděli, že naše návštěva neunikla pozornosti ruské televize a bude zahrnuta do hlavní zpravodajské relace „Vremja“ celostátního vysílání. A opravdu to tak bylo. Návštěvu Moskvy jsme ukončili prohlídkou Rudého náměstí, poklonili jsme se u hrobu neznámého vojína a uctili tak památku obětí 2. světové války a prošli se po slavném moskevském Arbatu.
A byla zde neděle, poslední den našeho pobytu. Při cestě do Moskvy jsme sice stačili ještě navštívit „Poklonnou horu“ – vyvýšeninu nad Moskvou, která je rozsáhlým památníkem Velké vlastenecké války, a pak nastalo smutné loučení se všemi lidmi, kteří o nás denně pečovali, obětovali nám i dětem svůj volný čas a nemálo finančních prostředků. Všichni účastníci tohoto pobytu nezapomenou na krásná, otevřená a vřelá setkání, na večery, kdy se v korunách stromů nesly tóny písní radosti a smíchu… V tomto duchu se nesl také zbývající pobyt našich dětí v táboře, který byl navíc doplněn řadou kulturních a sportovních soutěží s ruskými dětmi. MKR SPNV v Rumburku se tak podařilo naplnit jeden z cílů projektu Mezinárodní spolupráce měst. Před podpisem je připravený „Dogovor“ mezi městy Rumburk a Kiržač a všichni se již těšíme na reciproční návštěvu našich ruských přátel v roce 2006. Bude to hodně práce v našich skromných podmínkách, ale zvládneme ji a těšíme se na ni.

komunisti1
Tisk Tisk | E-mail E-mail