Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Děti okusily na vlastní kůži, jaké to je být hasičem nebo policistou

Na závěr školního roku připravili rumburští dobrovolní hasiči ve spolupráci s Městskou policií Rumburk, Obvodním oddělením Policie ČR v Rumburku a s jejich německými kolegy na Dýmníku pro děti z rumburských základních škol prezentaci své práce.
Na několika stanovištích se tak školáci mohli seznámit nejen s tím, jak těžká je výstroj a výzbroj dobrovolného hasiče a jak nepohodlný je protichemický oblek, ale zopakovali si, jak poskytnout umělé dýchání z úst do úst a jaké první kroky podniknout k záchraně lidského života.
Vzhledem k blížícím se prázdninám dostaly děti i školení, jak jezdit na kole a s jakou výbavou, co musí a nesmí jejich kolo mít a kdo vlastně může na kole jezdit. Dozvěděly se také co dělat, když je poraní toulavý pes, byly varovány před poraněnými a nemocnými zvířaty a naučily se, koho zavolat o pomoc v případě potřeby. Především si však znovu zopakovaly důležitá telefonní čísla na krizové linky.
Velkou pozornost mezi dětmi vzbudily střelné zbraně, zvláště kluci si hned museli vyzkoušet, jaké to je natáhnout závěr a zmáčknout kohoutek nebo přiložit samopal k líci a zamířit na cíl. Dívkám se zase líbila policejní pouta a vesele se jimi nechala svazovat a zase osvobozovat, ale stranou jejich pozornosti nezůstaly ani detektory falešných pasů a bankovek.
Největší zájem zřejmě vzbudila přehlídka práce policejních psů, kteří se s velkou radostí zakusovali do vycpaných rukávů jednoho prchajícího nebo útočícího figuranta za druhým.
Zlatý hřeb zábavného a poučného odpoledne, policejní vrtulník, se však nedostavil, musel posloužit svému ministrovi, a tak se snad rumburské děti mají na co těšit příště.
Poslední dny před koncem školního roku bývají ve školách zřejmě nejhorší. Již se není co učit, známky již nelze nijak ovlivnit a do školních lavic se rychle dere nuda. O to více potřebná a záslužná tato policejně – hasičská akce byla. Dětem přinesla zábavu, ale i poučení, a je docela možné, že některá z informací, která jim uvízla v hlavičkách, jim bude v létě více než k užitku.

pes1_0

Velké pozornosti se těšily ukázky výcviku služebních psů. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail