Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Napsali jste nám

Z Lužické nemocnice utíkají lékaři
Se zájmem jsem si přečetl dne 2. 6. 2005 v MF Dnes publikovaný článek s výše uvedeným názvem. Odcházející lékaři a odstoupivší bývalé vedení Lužické nemocnice uvádějí jako důvod odchodu nedůvěru v nové vedení zdejší nemocnice.
Tento důvod je však zástupný a pro obecnou veřejnost přijatelnější. Přece nebudou odcházející lékaři uvádět důvod svého odchodu nestandardní příjmy, které jim nové vedení nemocnice pokrátilo, nebo dokonce odebralo.
V článku se uvádí, že bývalý ředitel nemocnice MUDr. Karbula měl vizi, pro jejíž naplnění přišli pracovat do Lužické nemocnice další lékaři z České Lípy. Uskutečnění této vize však bylo, jak uvádí v článku MUDr. Staněk, znemožněno převratem pánů, kteří vládnou nemocnici dnes.
Domnívám se, že tento takzvaný převrat přišel, jak se říká, za pět minut dvanáct. Nemluvme o převratu, ale o standardní obchodní operaci, která měla za cíl získat rozhodující podíl ve společnosti a především a v první řadě zachovat zdravotní péči ve Šluknovském výběžku. Pokud by ve vedení akciové společnosti zůstala klika vedená MUDr. Karbulou, mohlo by se též stát, že do dvou let by se ve zdejší nemocnici neléčilo vůbec.
Důkazem může být nestandardní odměňování vybraných lékařů, naprosté pohrdání středním zdravotnickým personálem, jehož výše odměňování stagnuje několik let, přičemž si tito lékaři neuvědomují, že bez kvalitních sestřiček by mohli léčit leda tak sebe. Také nedávné prohlášení, že lékařům stoupne plat až na 40.000,- Kč a střednímu zdravotnickému personálu až na 19.000,- Kč, se může odcházejícím lékařům zdát jako směšná částka, na kterou si budou muset opět zvykat, pokud začnou pracovat po odchodu z Lužické nemocnice ve státním zdravotnickém zařízení, a naopak sestřičkám ve zdejší nemocnici avizované navýšení jako částka, na kterou nikdy nedosáhnou (v rámci jednoho měsíce). Proto bylo získání většinového podílu ve společnosti (Lužické nemocnici) ze strany města, nevím jestli jediným správným, ale naprosto logickým krokem. Narovnávání pokřivených zvyklostí ve společnosti vzbudí vždy velký křik u těch, jež se dotkne nejvíce. Jak se říká: potrefená husa se ozve nejdříve. Je však nesolidní schovávat pravé důvody (peníze) za tzv. nedůvěru v nové vedení nemocnice.
Přiznejme si, že o peníze jde až na prvním místě.
Miroslav Jeništa
občan města

Tisk Tisk | E-mail E-mail