Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

29. ročník mezinárodního turistického pochodu Severní stopou

V sobotu 14. 5. 2005 uspořádal Klub českých turistů Dolní Poustevna ve spolupráci s Městem Dolní Poustevna a německými turisty ze Sebnitz již 29. ročník turistického pochodu Severní stopou. Letošní Stopa všem připomenula významné výročí – 100 let rozhledny Tanečnice. Rozhledna byla slavnostně otevřena 28. května 1905 a ta se také stala ústředním bodem celého pochodu.
Pro letošní mezinárodní „Stopu“ bylo využito celkem šesti hraničních přechodů: D. Poustevna – Sebnitz, Sebnitz – Tanečnice, Waldhaus – Tomášov, Hinterhermsdorf – Mikulášovice, dvě jednorázové hraniční stezky, Sebnitzský les – Dolní Mikulášovice a Wachberg – Zlodějská cesta.
Účastníci si letos mohli vybrat celkem z devíti pěších tras od 5 do 35 kilometrů a z pěti cyklotras, od 10 do 40 kilometrů. Pro zdravotně postižené byla připravena speciální tříkilometrová trasa.
Některé trasy vedly pouze po českém území a byly určeny především pro rodiče s malými dětmi. Ostatní trasy vedly též přes Německo. Na krátkých trasách byly pro děti připraveny hry o bonbóny.
Kromě rozhledny Tanečnice turisté navštívili ještě další zajímavá místa v Sebnitzském lese v Německu. Jednalo se o Hubertovu kapličku (Hubertskapelle), Vlčí kámen (Wolfstein) a Jelení kámen (Hirschstein). Delší trasy zavedly účastníky na kopec Kaiserberg (s lyžařskými sjezdovkami), odkud je zajímavý výhled na Dolní Poustevnu. Nejdelší trasy vedly přes vyhlídkovou restauraci na Wachbergu a přes rozhlednu na Weifbergu, odkud jsou nádherné pohledy na Saské Švýcarsko. Dalšími význačnými místy byl smírčí kříž u Tomášova a vilémovský kostelík. Všechna zajímavá místa (kromě Sebnitzského lesa a Kaiserbergu) absolvovali také cyklisté.
V cíli pochodu na Čtverci bylo velmi rušno! Účastníci obdrželi barevný pamětní list s netradiční kresbou rozhledny Tanečnice a okolí. Každý obdržel suvenýr z keramiky s vyobrazením rozhledny Tanečnice. Zvláštní odměnu od Poštovní spořitelny obdrželi 3 nejmladší a 4 nejstarší účastníci. 4 nejstarší účastníci obdrželi ještě keramický hrnek se suvenýrem letošní „Stopy“. K občerstvení byly připraveny párky z udírny, čepované pivo, limo a sladkosti. Hudbu zajišťovala již tradičně country skupina Srdíčko z Ústí nad Labem. Účastníci si mohli prohlédnout výstavu o historii Severní stopy. Na Čtverci byla možnost zakoupení turistických zajímavostí a výrobků z keramiky. Letos byl již podruhé v cíli stánek Oborové zdravotní pojišťovny z Ústí nad Labem. Každý účastník pochodu si zde mohl nechat změřit tlak krve a tělesné tuky. Naměřené výsledky mu pak byly zapsány na hezkou pamětní průkazku. Pojištěnci OZP navíc obdrželi vitamíny. U stánku OZP bylo vyšetřeno celkem 418 účastníků.
Pořadatele již ani nepřekvapilo, že nejstarší účastnicí byla opět pí Vychodilová z Rumburku (88 let). Tato čilá paní je na Severní stopě již posedmé nejstarší!

STATISTIKA
Celkem se letošní „Stopy“ zúčastnilo rekordních 1546 účastníků.
27. ročník 2003                                 1425 účastníků
26. ročník 2002                                 1406 účastníků
28. ročník 2004                                  1401 účastník
Nejúspěšnější trasy letošní „Stopy“:
8 km (CZ)                                           335 účastníků
13 km                                                  282 účastníci (nejkratší trasa na Tanečnici)
10 km                                                  179 účastníků

Přes Tanečnici prošlo celkem 850 účastníků. Letošní „Stopy“ se zúčastnilo z celkového počtu 1546 účastníků 154 turistů z Německa a 14 z Polska. Cyklistů bylo celkem 95. Dětí se zúčastnilo 469. O zdárný průběh pochodu se staralo 90 pořadatelů (30 dětí na kontrolách a hrách, 60 dospělých na startu, na trasách a v cíli). Nejmladší účastníci: 1. Evička Kociánová, 3 měsíce, Velký Šenov, 8 km; 2. Anna Marie Nesejtová, 4 měsíce, Dolní Poustevna, 5 km; 3. Ivana Tom-ková, 5 měsíců, Horní Poustevna, 8 km; 3. Natálie Čmugrová, 5 měsíců, Velký Šenov, 8 km. Nejstarší účastníci: 1. Věra Vychodilová, 88 let, Rumburk, 8 km; 2. Jan Bednář, 84 let, Dolní Poustevna, 13 km; 3. Hans Friedetzsky, 82 let, Sebnitz, 15 km; 4. Jindřich Prokopius, 80 let, Litoměřice, 18 km. Severní stopa bude asi opět vyhlášena jako nejúspěšnější turistická akce Ústeckého kraje! Pochvalu za dobrou akci si zaslouží všichni pořadatelé, kteří letošní Severní stopu zajišťovali. Poděkování patří Městskému úřadu v Dolní Poustevně a všem spolupracujícím organizacím (turisté ze Sebnitz, základní škola, myslivci, rybáři) a všem sponzorům. 30. jubilejní ročník turistického pochodu Severní stopou se bude konat 13. května 2006. Trasy 30. ročníku povedou pravděpodobně k nejsevernějšímu bodu České republiky. Informace naleznete na www.severnistopou.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail