Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská vzpoura očima literatury faktu

Do Šluknovského výběžku, místa svého mládí, se v jarních měsících opětovně vrací šluknovský rodák, historik a publicista PaedDr. Jindřich Marek. V polovině dubna nejprve zavítal do varnsdorfského divadla, kde na pozvání Kruhu přátel muzea Varnsdorf vyprávěl o dějinách pašeráků na Šluknovsku. Ve své přednášce „Po stopách pašeráckých legend“ posluchačům nabídl i poutavé vyprávění o zapomenuté finanční stráži, předchůdkyni dnešních celníků.
V měsíci květnu, kdy si město Rumburk v rámci Jarních slavností připomíná 87. výročí od vypuknutí Rumburské vzpoury, přijede Jindřich Marek na sever Čech znovu. Autor patnácti knih literatury faktu a šéf tiskového odboru Úřadu vlády ČR posluchačům nabídne přednášku na téma první světová válka a Rumburská vzpoura. Návštěvníci se mohou těšit na zasvěcené povídání o okolnostech vojenského vystoupení vojáků z rumburské posádky v květnu roku 1918, neboť autorova zatím poslední kniha Pod císařskou šibenicí popisuje právě tuto událost.
Přednášku J. Marka pořádá Dům kultury v Rumburku ve spolupráci s rumburskou pobočkou Oblastního muzea v Děčíně v rámci tématicky zaměřeného dne s názvem Rekonstrukce Rumburské vzpoury. Přednáška proběhne v sobotu 28. 5. 2005 od 17.00 hodin v rumburském muzeu.
Klára Mrštíková

Více slov o autorovi
PaedDr. Jindřich Marek se narodil v roce 1952 ve Šluknově. Je to historik a publicista s dlouholetou muzejní praxí, který od roku 1990 pracuje jako novinář (Signál, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes a Svobodné slovo). Od října 1998 je pracovníkem tiskového odboru Úřadu vlády ČR.
Jako aktivní člen Klubu autorů literatury faktu se zabývá především osudy českých vojáků za 1. a 2. světové války. Je autorem více než tří set historických reportáží, několika odborných studií, autorsky se podílel na třech televizních dokumentech, napsal patnáct knih literatury faktu. V květnu letošního roku nakladatelství Svět křídel uzavře autorův dvanáctidílný cyklus Osudy českých mužů ve 20. století, který je největším autorským projektem české literatury faktu.
V současné době se J. Marek pustil do psaní svého prvního románu, avšak ani v tomto případě neopustil historické téma. Kniha pojednává o okolnostech vzniku první české knihy, děj se odehrává v 9. století na Šumavě a připomíná působení irských křesťanských misionářů. Jindřich Marek souběžně připravuje dokumentaci sestřelených britských a amerických letadel nad Krušnými horami a mapuje osudy jejich pilotů. V souvislosti s 60. výročím ukončení druhé světové války připravuje ohlédnutí nad Pražským povstáním.
k.m.

Tisk Tisk | E-mail E-mail