Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Píšete nám

Platy ve zdravotnictví

Vážení,
v denním tisku proběhlo v uplynulém období několik zpráv o odměňování nelékařského zdravotnického personálu, které činí za rok 2004 v průměru cca 17.500,- až 18.500,- Kč. Toto číslo však platí pro státní zdravotnická zařízení, kde jsou platové tarify určovány nařízením vlády. Informace to však mohou být zavádějící, protože výše zmíněné odměňování se vztahuje na státní zdravotnická zřízení.
V nestátním zdravotnickém zařízení je mzda, nikoliv plat, sjednávána v kolektivní smlouvě. Záleží tedy na tom, jak silná je odborová organizace, jak dokáže prosadit své argumenty, jaká je ekonomická situace společnosti.
Možná se Vám to bude zdát k neuvěření, ale k dnešnímu dni je základní mzdový tarif v Lužické nemocnici (7.100,- Kč) nižší než minimální mzda stanovená nařízením vlády. V tomto ohledu nerespektoval zaměstnavatel nařízení vlády o stanovení minimálních mzdových tarifů (333/1993 Sb.) včetně zvýhodnění za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí. Přečtete-li si kolektivní smlouvu, možná dojdete k názoru jako já (znalý částečně pracovního práva), že tato smlouva je paskvil, ve kterém se směšují ustanovení zákonů a nařízení jak pro státní, tak i pro nestátní zdravotnická zařízení. S nadějí se proto upíná většina středního zdravotnického personálu k novému vlastníku Lužické nemocnice, kterým se stalo, nákupem majoritního podílu v akciové společnosti, Město Rumburk.
Jsou si vědomi nelehké ekonomické situace, ale není možné neustále oddalovat řešení mzdových otázek u středního zdravotnického personálu. Jsou-li dobře zaplacení lékaři, měly by být dobře zaplaceny i sestry. Domnívám se, že minimálně z 50 % jsou setry účastny na ošetřovatelském procesu. Odměnou pacientovi může být vlídné slovo a úsměv včetně kvalitní a kvalifikované péče, ale neměla by se za ním skrývat starost o další přivýdělek.
Miroslav Jeništa 
občan města Rumburka
chodící na pravidelné preventivní prohlídky
(pro minulého ředitele společnosti MUDr. Karbulu)

Tisk Tisk | E-mail E-mail