Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz
| 10. 3. 2005 | Nezařazené

Více peněz obcím od Ústeckého kraje

Kraj letos nezapomene ani na zemědělce a životní prostředí

V rámci svého rozpočtu vyčlenil Ústecký kraj v letošním roce finanční prostředky na různé dotační programy v celkové hodnotě 42,5 milionu korun. Podle náměstka hejtmana Petra Fialy však musí ještě Rada Ústeckého kraje rozhodnout, jaké programy budou letos vyhlášeny a s jakými částkami.
Některé programy již byly vyhlášeny, například program Sport pro všechny nebo Podpora volnočasových aktivit dětí a mládeže a program podpory regionální kulturní a divadelní činnosti. Další by měly být vyhlášeny v dohledné době. „V oblasti zdravotnictví bychom chtěli rozdělit 9 milionů korun v rámci programů Podpora zdravotnických programů a Protidrogová politika, dalších 6 milionů pak půjde na program Prevence negativních jevů souvisejících se sociálním vyloučením,“ řekl náměstek hejtmana Petr Fiala. Kraj letos nezapomene v rámci své dotační politiky ani na zemědělce a životní prostředí, celkem 9 milionů korun je totiž připraveno v programu zajištění stabilizace a rozvoje krajského zemědělství a na ekologickou výchovu a vzdělávání.
Kromě těchto dotací rozděluje v letošním roce Ústecký kraj finanční prostředky na modernizaci, rekonstrukci nebo opravy nemovitého majetku obcí. Podle Petra Fialy bylo z krajského rozpočtu na tento účel letos vyčleněno dalších 40 milionů korun. „To je o deset milionů více než v loňském roce,“ uvedl náměstek hejtmana.
V loňském roce kraj takto rozděloval přibližně 30 milionů korun, od obcí obdržel celkem 158 žádostí o dotaci na reprodukci majetku, uspokojeno bylo 63 z nich. Kraj podpořil především žádosti o dotace na opravu majetku v havarijním stavu, majetku sloužícího dětem a mládeži nebo projekty zaměřené na zlepšování vzhledu obcí. Poskytl například 2 miliony korun na rekonstrukci Centra bakalářského studia v Litvínově, přibližně po 1,1 milionu korun dostaly obce Dolní Poustevna, Vejprty a Velký Šenov na opravy budov základních škol. Obci Rtyně nad Bílinou přispěl kraj částkou bezmála 700 tisíc korun na rekonstrukci kamenného mostku, půl milionu dostali na opravu střechy obecního domu v Polepech. Celkově kraj při posuzování žádostí preferoval menší obce, které mají omezené možnosti k provedení oprav z vlastních prostředků.
Letos mohou obce žádosti o dotace na obnovu svého majetku předkládat do 21. března.

Tisk Tisk | E-mail E-mail