Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Svědomitá práce s mládeží se vyplácí

Výchova mládeže patří v současnosti v každém českém fotbalovém klubu ke klíčovým oblastem. I když FK Mühl Rumburk investuje do každého mladého hráče během jeho vývoje nemalé prostředky, koncepční práce se mnohonásobně vyplácí. Máme obě dorostenecká mužstva v nejvyšší krajské soutěži, kde se drží ve středu tabulky. Totéž platí pro obě žákovská mužstva, která jsou přitom nováčkem soutěže. Mužstvo starších elévů se rovněž drží v lepší polovině oblastního přeboru, i když je také nováčkem soutěže, a postoupilo do jarních finálových bojů. Mužstvo přípravky je po podzimu bezpečně v čele okresního přeboru. Mužstvo mužů má i dále raketovou rychlost postupů do vyšších soutěží. Za posledních pět let postoupilo o tři soutěže a nyní jako nováček nejvyšší krajské soutěže přezimuje na třetím místě oblastního přeboru s minimální ztrátou na čelo tabulky. Vzhledem k úspěchům rumburské kopané v posledních letech je o naše hráče velký zájem jak v okresních a krajských výběrech, tak i v ligových mužstvech. V žákovském výběru okresu Děčín nyní pravidelně nastupuje 10 hráčů z našeho mužstva, tři naši žáci pravidelně nastupují ve výběru Ústeckého kraje. Na hostování v ligových mužstvech máme v současné době celkem 10 hráčů, z toho tři dorostence a jednoho žáka ve Slovanu Liberec, jednoho dorostence v FK Chmel Blšany, čtyři žáky v FK Junior Děčín. V letošním roce pak přestoupil do FK Teplice po předchozím šestiletém hostování rumburský odchovanec Jiří Pimpara, který pravidelně nastupuje v dorostenecké extralize, kde i jako obránce často střílí góly. Jeho sportovní výkony neunikly pozornosti reprezentačních trenérů ČR ani fotbalových agentů. Stal se reprezentantem ČR do 18 let, nastoupil již k šesti zápasům v reprezentačním dresu a v listopadu tohoto roku zařídil v Lisabonu svojí první reprezentační brankou cennou remízu v mezistátním utkání Portugalsko-Česká republika 1:1. Jako vítěz republikového finále Coca-cola cupu absolvoval v minulosti týdenní stáž ve slavném Ajaxu Amsterodam, v současné době se svým manažerem Zdeňkem Nehodou plánuje další kroky své sportovní kariéry. To hovoří za vše, je to zářný příklad pro naše žáčky, že i mladý rumburský fotbalista (při maximu píle a nasazení) může prorazit do světa velkého fotbalu. Věříme tomu, že dnes Rumburku dorůstají další naděje českého fotbalu.
Vychovávat si své vlastní talenty je pro každý tuzemský klub stále nejlevnější varianta, jak získat schopné hráče. FK Mühl Rumburk tak oblast mládeže určil jako jednu z priorit, kam každý rok směřuje velká část rozpočtu klubu. Je jistě dobře, že klub mládež takto podporuje. Ročně přitom stojí jeden hráč FK Mühl Rumburk cca 8 až 10 tisíc korun.
Na tréninkových plochách s přírodním a škvárovým (bohužel nekvalitním) povrchem se i díky tomu v současnosti připravuje 7 mládežnických týmů – pět žákovských a dva dorostenecké. O vývoj zhruba 130 mladých fotbalistů se stará 7 hlavních trenérů, kteří mají k ruce jednoho asistenta. Všichni tito trenéři mají předepsané trenérské vzdělání, které si stále doplňují a rozšiřují. Je nutno připomenout, že svou práci vykonávají zcela zdarma ve svém volném čase. Je to zodpovědná, nikdy nekončící dobrovolná práce sportovních nadšenců, před kterou je třeba smeknout.
Renomé fotbalového Rumburku a aktuálně také postup většiny mužstev do nejvyšší krajské soutěže ve všech mládežnických kategoriích táhne talentované hráče z celého Šluknovského výběžku. Někteří do Rumburku dojíždějí až z Dolní Poustevny.
Je známo, že výchova mladé generace se v současné době neobejde bez problémů. Jak se ale dá doložit harmonogramem tréninků, mladý fotbalista příliš času na lumpárny nemá. Všechna mužstva trénují třikrát týdně ve všedních dnech, většinou hned po skončení vyučování. Tréninky končí mezi 18. a 19. hodinou. Domů se mladí fotbalisté dostanou až večer a na nic jiného už nemají sílu. O víkendech je pak týden co týden čekají mistrovská či přátelská utkání, v zimě pak halové turnaje.
Velkou autoritou se tak pro mladé hráče stává jejich trenér, se kterým během týdne tráví spoustu času. Trenér hráče učí nejen hrát fotbal, ale mluví s nimi i o tom, jak se chovat mimo hřiště. Bývá pro ně někdy takovým druhým tátou, i když na druhou stranu klub nemůže suplovat rodinu. Odpovědnosti se však jako klub nezříkáme, ale hráč musí sám vědět, co chce dokázat a proč hraje fotbal v Rumburku. Je proto i velmi důležité, z jaké rodiny hráč pochází, jaké má zázemí a jak k fotbalu přistupuje.
Motivací pro mladé fotbalisty jsou osudy rumburských odchovanců. Kovařík, Michalina, Martan, Vavroušek, to jsou mladí dorostenci, kteří se prosazují v ligových dorosteneckých týmech Liberce a Blšan. Příklady táhnou, zdaleka nejslavnějším současným odchovancem Rumburka je již zmíněný Jiří Pimpara, stoper reprezentace ČR do 18 let a FK Teplice.
Klub by rád nabídl v dalším období dobré podmínky všem trenérům i hráčům, na nich pak je, aby je zúročili. Velkým problémem jsou kvalitní dobrovolní trenéři, kterých je nedostatek nejen v Rumburku, ale v celé České republice vůbec. Problémy nejsou ani tak s trenéry pro nejmladší žáky, tedy pro hráče od 6 do 12 let, ale spíše s kouči pro starší žáky a dorostence. Přesto se však doposud vždy podařilo tento problém vyřešit. Dalším velkým problémem je značný a rychlý úbytek mládeže, která by chtěla sportovat. Mezi současnou mladou generací panuje všeobecně nechuť k organizované tělovýchově, kde se musí zachovávat řád a disciplína a kde je někdy nutno sáhnout si na dno svých sil. Velkou konkurencí jsou počítače, video, televize atd.; tedy pasivní způsoby trávení volného času. To se pak projevuje na špatné kondici mladé generace, obezi-tě, zdravotních problémech, v náchylnosti řešit problémy v osobním životě za pomoci drog či alkoholu a v návaznosti na to i růstem kriminality. Chceme proto bojovat o každého mladého sportovce, a to i náborem na školách ve městě. To však předpokládá, že fotbalový klub bude ekonomicky zajištěn tak, aby mohl řádně fungovat. Bohužel v současné době neexistuje v naší zemi žádná řádná koncepce podpory sportovních klubů. Proto vždy záleží na schopnosti vedení těchto klubů jednat se sponzory v místě, na ochotě těchto sponzorů přispět na činnost klubů a v neposlední řadě na spolupráci s obcí či městem v místě. Každá obec či město tak může velmi účinně přispět k řešení aktivního přístupu dětí na svém území k trávení volného času a k jejich zdravému životnímu stylu.
Výbor FK Mühl Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail