Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Obchodní dům ve Velkém Šenově opět v provozu

Po více jak šesti letech byl k nemalé radosti Šenovanů na začátku října ve Velkém Šenově znovu otevřen obchodní dům.
Byl vybudován v 80. letech a jeho prvním provozovatelem byl státní podnik Jednota. Začátkem 90. let se dostal do rukou soukromého podnikatele Miroslava Krejzy, a to byl začátek jeho konce. O pět let později byl z dříve prosperujícího obchodního domu jen ztrátový second hand, jehož majitel nakonec vyhlásil bankrot. Na nějaký čas se dům stal majetkem Grafických tiskáren Velký Šenov, které měly v úmyslu zahájit zde výrobu papírových skládanek, ale i z tohoto záměru sešlo, protože na firmu byl nakonec uvalen konkurz. Od té doby se stal obchodní dům v centru města pro Šenovany noční můrou. Nejdříve čelil četným nájezdům zlodějů, kteří v první vlně odnesli zbylé uskladněné zboží, v dalších etapách pak vybavení prodejny a kanceláří, včetně vypínačů, klik, sanitárního zařízení, stropnic, osvětlení a další. Když už nebylo co ukrást, stal se dům příbytkem bezdomovců a narkomanů z celého Šluknovska. Četné stížnosti občanů a vedení města přiměly policii k několika raziím, a tak se tito samozvaní nájemníci přesunuli jinam. Netrvalo dlouho a vystřídala je šenovská, mikulášovická a vilémovská omladina. Stížnosti šenovských nebraly konce a vedení města několikrát vyzvalo správce konkurzní postaty, aby budovu zajistil a zabezpečil proti přístupu. Leč žádné závory a petlice nezabránily vandalům ke vstupu. Když to nešlo dveřmi, vysklili výlohu a budovu ruinovali vesele dál.
Ve chvíli, kdy už se šenovské zastupitelstvo začalo zabývat myšlenkou, že dům vykoupí, následně zboří a na jeho místě vybuduje park, protože by město nemělo dost finančních prostředků na opravu a provoz budovy, byla vyhlášena dražba. Jeden z jejích účastníků, pan Dung Phan The, budovu koupil, během jednoho roku zrekonstruoval a uvedl do provozu. Před několika týdny bylo otevřeno přízemí obchodního domu „Phany market“ s potravinami, drogerií, masným krámem a trafikou. Před vánočními svátky bude zprovozněno i první patro, kde zákazníci najdou prodejnu oděvů a obuvi, elektro zboží a možná i prodejnu s nábytkem.
Kromě samotného faktu, že chátrající obchodní dům na náměstí opět ožil, oceňují mnozí zákazníci široký sortiment nabízeného zboží a velice příznivou otevírací dobu. Ve všední dny je otevřeno ještě v 17.30 hodin, což oceňují zejména ti, kteří se touto dobou vracejí z okolních měst z práce a mohou tak konečně pohodlně nakoupit v místě svého bydliště.

Tisk Tisk | E-mail E-mail