Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Naše školy jsou rekonstruovány na několik desítek let dopředu

Jednou z hlavních priorit města Rumburk je už čtvrtým rokem kvalita školských zařízení. Proto město investuje značné částky do rekonstrukcí, modernizací a dostaveb školních budov, jídelen, kuchyní a dětských sportovišť. „Důvodem nejsou jen zpřísněná pravidla související se vstupem do EU pro provoz školských zařízení a stále tvrdší hygienické normy,“ zdůvodňuje místostarosta města Darek Šváb, „ale důvodem jsou naše děti, které v těchto budovách vyrůstají a vzdělávají se. Chceme, aby prostředí, ve kterém tráví značnou část svého dětství, bylo kvalitní, příjemné a zdravotně nezávadné. Žádná investice, která je určena ve prospěch dětí, není zbytečná,“ dodává. V současné době jsou v Rumburku tři základní školy v šesti budovách a pět škol mateřských. Již dříve prošla kompletní rekonstrukcí Základní škola v Horním Jindřichově a první stupeň Základní školy v Tyršově ulici a vloni Mateřská škola Komenského. Letos generální opravou prochází Mateřská škola Vojtěcha Kováře v Jindřichově, a to od střechy až po sklep. „Na této školce se muselo rekonstruovat téměř všechno,“ vysvětluje místostarosta Darek Šváb, „rozvody elektro, vody a kanalizace, nové povrchy podlah, sanitární zařízení, kuchyně, repase oken, střecha, omítky, malby … prostě všechno. Jediné, na co si školka bude muset počkat do příštích let, budou terénní úpravy zahrady, oplocení a rekonstrukce fasády. Ale v první řadě chceme, aby těch padesát dětí, které se sem zase prvního října vrátí, mělo vnitřní prostory školky po kompletní rekonstrukci, tak jako v minulém roce na školce Komenského,“ uzavírá Darek Šváb. Tato školka však nebyla jediná, kde byl o letošních prázdninách čilý stavební ruch. Na školce v Sukově ulici byla kompletně rekonstruovaná střecha a částečně sanován vlhký sklep. Na školce Komenského se právě dokončuje půdní vestavba. „Původně mělo jít jen o dokončení půdní vestavby,“ vysvětluje místostarosta Darek Šváb, „ale když řemeslníci odstranili obložení kolem trámů a nakoukli pod podlahu, bylo nám jasné, že nás čeká práce mnohem víc. Všechno totiž bylo napadené červotočem, a tak nakonec půda školky byla zrekonstruována celá a vzniklá půdní vestavba bude dětem sloužit jako herna a malý společenský sál.“ Jedna z největších stavebních akcí letošního léta byla rekonstrukce velkokapacitní kuchyně u Základní školy Tyršova. „Bylo to tady již dost hrozné a my všichni jsme jen trnuli hrůzou, kdy nám hygiena zakáže v kuchyni vařit,“ vzpomíná vedoucí kuchyně paní Pavla Dostálová. „Naopak po rekonstrukci se k nám jezdí dívat z jiných podobných kuchyní, škol a zařízení a všichni nám naši kuchyň závidí,“ pyšně dodává. I tady bylo nutné provést razantní generální rekonstrukci. Kompletní omítky, nátěry, opravu topení, úpravu vzduchotechniky, rekonstrukci elektro a osvětlení, rozvodů vody a odpadů, izolací a podlah, sanitárního zařízení, zázemí a šaten pro perzonál. „Do školy na Tyršovce už město investovalo za čtyři roky více jak patnáct milionů korun,“ odhaduje Darek Šváb. „A rekonstrukce kuchyně není poslední investicí. V současné době rekonstruujeme střechu nad tělocvičnou a v příštích letech přikročíme i zde k razantnějším úpravám.“ Zkrátka nepřišla letos ani škola U Nemocnice, kde město zainvestovalo dokončení oprav sportovišt a chodníků. Další opravy a rekonstrukce školských zařízení jsou naplanovány na několik příštích let. „Chceme, aby tu po nás zůstala kvalitní práce a naše děti nemusely nejméně několik dalších desítek let žádné zásadní rekonstrukce na školských budovách dělat,“ doufá Darek Šváb.

Tisk Tisk | E-mail E-mail