Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

II. Mezinárodní folklorní festival

autor: gdo

Druhého ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Tolštejnského panství, který se konal 11. – 13. 6. v Krásné Lípě, se zúčastnilo šestnáct folklorních souborů z Čech, Moravy, Německa a Chorvatska. Poprvé v historii festivalu se některá vystoupení folklorních souborů uskutečnila i v Rumburku a Doubici. Záštitu nad akcí převzal hejtman Ústeckého kraje ing. Jiří Šulc. Patronem festivalu byl poslanec PSP ČR ing. Vladimír Laštůvka a senátor SP ČR Josef Zoser.

Celý kolotoč jednotlivých programů a doprovodných akcí Mezinárodního folklorního festivalu Tolštejnského panství byl zahájen vystoupením chorvatského souboru Pémijáci pro rumburské školáčky. Tito potomci českých vystěhovalců v Chorvatsku, tvořící tamní českou menšinu, nejen že uchovávají český folklor, ale nacvičují i chorvatský a ještě účinkují v divadelním kroužku Cobydup, se kterým se předvedli publiku v Městském divadle Varnsdorf v rámci II. MFF TP. V krásnolipském kulturním domě mezitím proběhlo slavnostní zahájení festivalu, po kterém začal program „Učitel a žák“ věnovaný 200. výročí narození Františka Sušila, 150. výročí narození Leoše Janáčka a desetiletému výročí začátku spolupráce ing. Pavla Malíka se souborem Lužičan. Divákům se představili tanečníci a tanečnice z folklorního souboru Lužičan, VSPT Rusava z Bystřice pod Hostýnem, sopranistka Vanda Březinová s klavírním doprovodem Heleny Doudové a žákyně ZŠU Rumburk.

Sobota patřila bystřickému souboru Rusava, zlínské Vonici a Kalině z Babic tančícím na Lužickém náměstí v Rum-burku. V Krásné Lípě se mezitím předvedly DFS Žerotínek (Strážnice), Šáteček (Nymburk), Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec n. N.), Pémijáci (HR) a finalisté regionálního kola dětské pěvecké soutěže Zpěváček.

Během hlavního programu s názvem „Hudba nezná hranic“ krásnolipské náměstí roztančily a rozezpívaly soubory Rusava, Čtyřlístek z Nového Strašecí, Vonica, Rýnščáci z Velkého Týnce, německý soubor Schirgischwalde a chorvatští Pémijáci. Diváci ocenili i vystoupení „Lužičtí Srbové“ ze SRN, polskou Macierzanka a další. Týnečáci okouzlili svým hanácko-čuháckým temperamentem při vystoupení v přilehlých Doubicích.

Celý sobotní program se uskutečnil jako součást krásnolipského staročeského jarmarku, kde své dovednosti a následné výrobky předváděli a prodávali řemeslníci z celých Čech. Návštěvníci mohli také během tří festivalových dní navštívit výstavu obrazů malíře a grafika Michala Nováka v nové Galerii Českého Švýcarska na náměstí a fotografickou výstavu z činnosti nadačního fondu „Most naděje“ v kulturním domě. Večer se již diváci a účinkující bavili v areálu Hauserka u základní školy při volných vystoupeních souborů a souborových muzik.

Jako bonbónek na nedělní závěr si organizátoři pro návštěvníky festivalu připravili vystoupení Tanečního orchestru Klause Klingera z Rumburka.

Tisk Tisk | E-mail E-mail