Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

STI Česko expanduje do rumburské průmyslové zóny

autor: Gabriela Doušová

Německá firma STI, která v minulých dnech oslavila 125 let své existence, se chystá na rozšíření výroby své rumburské dceřiné společnosti STI Česko. První předzvěstí realizace tohoto velkorysého záměru je pořízení nového velkoformátového ofsetového tiskařského stroje ROLAND 806 pro výrobu obalů a displejů. V současné době je tento přibližně třicet metrů dlouhý a několik set tun těžký stroj největší svého druhu v České republice. Je vybaven třemi barevnými věžemi, takže je schopen tisknout šest barev najednou a díky lakovací stolici dokáže celý natištěný arch potáhnout tenkou vrstvou průhledného laku, a to vše v jednom zátahu. Provoz tohoto stroje je řízen počítačem, navíc je vybaven systémem CCI, který (laicky řečeno) hlídá barevnost tisku tak, aby během celého tiskového procesu nedošlo ke změnám tónů a odstínů barev. Stroj je navíc schopen ve své paměti uschovat záznamy o jednotlivých zakázkách, na které je možné navázat při dotisku nebo při obnově zakázky.

„Pořízení tohoto stroje je jen prvním krokem naší nové koncepce obnovy technologie v našem závodě,“ říká ředitel STI Česko Ing. Matthias Büchler. „Ve skladu ve Varnsdorfu již máme připraven nový výsekový stroj velkého formátu a chystáme se pořídit nový kašírovací stroj.“

Na základě těchto investic se výrazně zvyšuje podstata služeb jak pro samotné zákazníky, tak pro samotnou STI. Další výrazné změny na sebe nenechají dlouho čekat.

„Naší základní strategií je rozšířit výrobu v Rumburku a přesunout zakázky z Německa do Rumburka v rámci naší skupiny,“ vysvětluje Ing. Büchler, který funkci ředitele STI Česko zastává teprve rok. „Abychom mohli realizovat tyto plány, musíme vybudovat nový a větší závod, a to na Průmyslové zóně Rumburk. Samotná výstavba závodu bude probíhat v několika etapách v závislosti na pořizování nových strojů. Výsledkem by mělo být vybudování nové moderní tiskárny a obsazení většiny trhů ve střední a východní Evropě, což s sebou přináší i výrazné zvýšení počtu zaměstnanců.“

Dnes okolo jednoho sta zaměstnanců vyrábí v Rumburku dárkové, prodejní, regálové i transportní obaly ze zušlechtěné vlnité lepenky, tzv. chrowell, pro značkové zákazníky, jako např. Beiers-dorf, Bosch, Mattoni, Henckel, Mattel, Nestlé, Stanley anebo Plaston. Zvláštností jsou UV lakované obaly i stojany a také konturově tvarované krabice, tzv. Body Box.

Dalším těžištěm výroby jsou prodejní stojany, které zákazníkům zabezpečují nárůst obratů a zvyšují podíl impulzních nákupů.

„Obal je v obchodě prokazatelně velmi strategickou věcí,“ vysvětluje ředitel STI Česko Ing. Büchler. „Neslouží jen k ochraně a přepravě zboží, ale také upozorňuje zákazníka na výrobek a motivuje ho ke koupi. Abychom i nadále udržovali vysoký standard naší péče o zákazníka, rozšířili jsme náš rumburský tým o designéra, dalšího odborníka máme v Praze.“

Skutečnost, že společnost STI Česko byla od svého vzniku v roce 1996 oceněna více než 10 národními cenami „Obal roku“, je důkazem vysoké úrovně výrobně-technického know-how i kreativity zaměstnanců STI Česko. Nejnovější ocenění (1. cena World star awards za konstrukci a výrobu podavače Bon Pari) získalo STI Česko v květnu tohoto roku ve švýcarské Basileji. Zde ho z rukou prezidenta World packaging organisation, pana Carla Olsmatse, převzal ředitel STI Česko Ing. Matthias Büchler (viz foto, Ing Büchler napravo).

Firma STI má v Evropě velice dobré jméno a silnou pozici.

Tuto rodinnou firmu, která byla založena v roce 1879 v Offenbachu vazačem knih Gustavem Stabernackem, nyní spravuje již čtvrtá generace jeho potomků.

Gustav Stabernack založil fabriku na výrobu kartonáže z původní knihtiskárny a svou firmu úspěšně rozvíjel i v době největší hospodářské krize v Německu. K hlavním výrobkům podniku v té době patřily jak kartony na obuv pro Offenbacherský kožedělný průmysl, tak jemná kartonáž pro kožené výrobky.

V letech 1930-1940 budují Stabernackové vlastní výzkumnou a konstruktérskou základnu a jako první přicházejí na trh s papírovou kulatou dózou na sýr, k jejímž prvním odběratelům patřila i mlékárna v Lauterbachu. Dalšímu úspěšnému rozvoji firmy zabránil rok 1944, kdy byl celý závod v Offenbachu při náletech zničen. Ale již o rok později zahajuje Richard Stabernack společně se svým synem Wilhelmem v bývalé jízdárně v Sickendorfu výrobu na strojích částečně zachráněných z trosek a částečně na strojích nových. Produktem jsou pouzdra na film a kulaté dózy na sýr. O tři roky později, v roce 1948, se firma úspěšně pokouší o vývoz do Francie a Itálie, a to s pouzdrem na vinnou révu a speciálními kartony na sazenice hroznového vína. V tomtéž roce byl poprvé použit flexotisk.

V roce 1951 byl založen hlavní závod v Lauterbachu, postupně firma zakládá i jiné závody v dalších německých městech – Freiensteinau, Grebenhainu, Alsfeldu, Neutrablingu. V roce 1996 je založen závod v České republice, v Rumburku. K tomuto rozhodnutí vedlo firmu nejen to, že Rumburk leží na strategickém rozcestí mezi Německem, Polskem, Prahou a střední a východní Evropou, ale i kvalitní a velké jádro polygraficky vzdělaných lidí.

Obchodní zastoupení firmy je v dalších 16 evropských zemích a významných evropských městech, jako je Hamburk, Düsseldorf, Frankfurt, Mnichov, Basilej, Paříž, Praha, Vídeň, Varšava, ale i Benelux a Velká Británie.

Roční obrat firmy, která celkem zaměstnává více jak 1550 zaměstnanců, je 166 milionů eur.

Tisk Tisk | E-mail E-mail