Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Národní park otevřel ve Hřensku nové inf. Středisko

autor: gdo

U příležitosti evropského Dne národních parků bylo ve Hřensku v pátek 21. května slavnostně otevřeno nové Informační středisko Národního parku České Švýcarsko za účasti senátora J. Zosera, ředitele Národního parku České Švýcarsko Zdeňka Patzelta a dalších významných osobností regionu. Stane se tak již čtvrtým infocentrem národního parku, které bude poskytovat komplexní turistické informace zájemcům o národní park i širší oblast Českého Švýcarska. Jeho význam vzroste ve chvíli, kdy se NP České Švýcarsko stane součástí soustavy evropských chráněných území NATURA 2000 v souvislosti se vstupem ČR do EU.

Součástí slavnostního programu, který svými projevy zahájili senátor Josef Zoser a ředitel NP Zdeněk Patzelt, byl křest nového obrazového kalendáře Národní park České Švýcarsko na rok 2005 autorů Z. Patzelta a V. Sojky, při němž autoři symbolicky spustili na laně připevněný kalendář do řeky Kamenice a přestřihli zelenou stuhu před vstupem do střediska.

Interiér střediska s důmyslnou konstrukcí ze dřeva a kovu, která by měla ochránit informační materiály před záplavou až do výšky 1,5 metru, navrhla a zrealizovala architektka E. Cerhová. Velice přitažlivá je expozice věnovaná hřenským skalám a skutečnou perlou střediska je pak knížka Národní park České Švýcarsko od již zmíněných autorů, která získala letos dvě významná ocenění: Nejkrásnější kniha roku 2003 a Fotografická publikace roku 2004.

Podle ředitele obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Marka Mráze byla příprava informačního střediska ve Hřensku, s ohledem na technické požadavky a finanční nároky, ze všech středisek nejkomplikovanější. Výsledek je nakonec velmi úspěšný, a to i díky společnosti Appian Group a.s. a úřadu práce, které realizaci tohoto záměru podporovaly.

Slavnostní otevření Informačního střediska ve Hřensku vyústilo v pracovní setkání přizvaných starostů měst a obcí se členy správní rady a ředitelem obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko, na kterém se jednalo o možnostech spolupráce na projektech zaměřených na pozitivní rozvoj obcí v Českém Švýcarsku a jeho okolí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail