Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Láska ke koním je dovedla až k porušení zákona

autor: mjr. Ladislav Cink

Předposlední den v měsíci dubnu letošního roku oznámil rumburský občan na linku 158, že mu z ohrady u domu odcizil neznámý pachatel dva koně, hřebce Faraona a valacha Kolju, oba v celkové hodnotě 120.000,- Kč.

Vzhledem k tomu, že krádež koní ani ve zdejším služebním obvodě není věc obvyklá, začali policisté pátrání po takzvané „horké stopě“. Prováděným šetřením byla postupně zjišťována trasa, kudy koně procházeli (m.j. byli vedeni i přes pěší zónu a Lužické náměstí v Rumburku), a také bylo zjištěno, že koně vedly dvě dívky. Jejich výskyt byl zaznamenán i na Strážném vrchu a u hotelu Zámeček. V odpoledních hodinách jsme koně vypátrali na louce nad Jiříkovem, kde se nacházely i obě dívky. Majitel byl o nálezu koní informován a v autě pro přepravu koní si je odvezl zpět do své stáje. Koně byli v dobrém fyzickém stavu nevyžadujícím odborné ošetření. Obě pachatelky jsme si v policejním autě odvezli my.

Protože se jednalo o jednu dívku nezletilou a druhou mladistvou, případ si převzal pracovník Policie ČR – SPKV Rumburk k dalšímu šetření. A jelikož ve smyslu trestněprávním je i kůň věc, policejní komisař zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání provinění „neoprávněné užívání cizí věci“ dle ustanovení § 249 odst. 1 trestního zákona.

K motivu jejich jednání lze říci, že se zřejmě jednalo o touhu svést se na koni bez úmyslu koně si ponechat či jinak s nimi naložit. Policejní šetření nebylo dosud ukončeno.

Tisk Tisk | E-mail E-mail