Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

„Piacer deamor“ aneb Láska laskavá

autor: -ZJ-

je název pro letošní vystoupení souboru CAPELLA ADJUVANTES na Varnsdorfském hudebním létě 2004. Jmenuje se tak píseň italského skladatele G. B. Martiniho, která zazní na tomto koncertě. Komorní soubor pro starou hudbu působící při Muzeu Rumburk uvidíme ve Varnsdorfu v neděli 20.6.2004 v 16 hodin ve Starokatolickém kostele.

Repertoár tvoří už 12 let spartace a rekonstrukce archivních objevů skladatelů tvořících nebo pocházejících ze Šluknovska. V uplynulých letech jsme v podání adjuvantů slyšeli i díla varnsdorfského rodáka Josepha Schuberta (1757 – 1823), který po pražských studiích proslul jako vynikající violista ve dvorní opeře v Drážďanech a později se stal známým skladatelem oper, symfonií a koncertů.

Posledním adjuvantským koncertem sezóny 2003 – 04 (po zářijovém uvedení Svatováclavské mše v Malé Bukovině u Děčína, po sérii vánočních koncertů v Rumburku, Varnsdorfu a Doubici a po Josefovském koncertě v kostelíku sv. Josefa v Rybništi) uslyšíme tedy v podání adjuvantů opět dílka zapomenutých skladatelů našeho kraje, jejichž prastaré rukopisy byly nalezeny na půdách, ve sběrnách papíru, v různých archivech, nezřídka s chybějícími notovými listy, jež ohlodal zub času anebo myši.

Po rekonstrukci a přepsání do dnešní notace uslyšíme mimo jiné dílo Johanna Ch. Kridela (*1672), který byl přes 40 let varhaníkem v kostele sv. Bartoloměje v Rumburku, učitelem dětí knížete Lichtenštejna a kantorem na místní latinské škole. Dalším hudebníkem působícím u Lichtenštejnů byl Joseph Groh (*1815), od něhož    uslyšíme půvabné Lacrimosa. Píseň Es ist vollbracht je dílem Petra F. Millera (*1745), harrachovského varhaníka a kantora v kostele sv. Václava ve Šluknově, a dvě skladby na salmovském panství žijícího mikulášovického praeceptora Antona Röslera (*1785). Poprvé zazní nově nastudované REQUIEM AETERNAM (1. část) od Tadeáše Palmeho (*1765). Partituru od tohoto „krásnolipského Beethovena“, jak jej přezdívají hudební badatelé, objevil v císařském archivu ve Vídni prapravnuk Palmeho ing. Thorgunt Palme ze Švýcarska a poskytl ji adjuvantům. Adjuvanté ale uvedou i písně známých evropských mistrů: Giordaniho, Vivaldiho, Albinoniho, Händela, Michny z Otradovic, Vejvanovského, G. B. Martiniho a dalších. V závěru koncertu se k adjuvantům přidají žáci Základní umělecké školy z Varnsdorfu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail