Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Malé divadelní ohlédnutí

autor: -bl-

Možná si říkáte, zda to není předčasné, vždyť divadelní prázdniny jsou ještě daleko. Máte v podstatě pravdu, ale Divadelní soubor Domu kultury Rumburk svoji sezónu již ukončil, byť nerad. Dům kultury se bude rekonstruovat. Pracovníci DK musí budovu s předstihem na tuto akci připravit, vyklidit, uskladnit zařízení a veškerý majetek…

Všichni si jistě modernizaci našeho kulturního stánku přejeme, ale nám, divadelníkům, je moc smutno, protože jsme museli sezónu zkrátit, ale hlavně, čeká nás dlouhá nucená pauza. Dnes máme velikou členskou základnu, cca 50 lidí. Kolik se nás sejde po rekonstrukci?

Proto se nostalgicky ohlížíme za těmi sedmi lety, kdy na podzim roku l996 se náš soubor, po červnové roztržce v Hraničáři a po smutném červenci, v němž nás opustil Milan Ledvinka, nečekaně zformoval a zakrátko uvedl svoji první premiéru. Největší zásluhu na zrození dalšího divadelního souboru ve městě má bezesporu Jarda Mrštík a všichni, kteří se spolu s ním pustili do první inscenace : B. Walter, V. Šamša, J. Solar, K. Chladová, A. Mrštíková, R. Nedvídková, Z. Konupková, P. Chladová, P. Vincenc, ale i lidé mimo soubor jako J. Kulhánek, I. Heinz, J. Šíp, M. Široká a další.

Za sedm let soubor nastudoval l2 titulů a odehrál l75 představení. Po Dámském krejčím sklízela úspěch hra S tvojí dcerou ne, vzápětí na to Nejkrásnější válka (hrála se 22x), kabaret Pohled přes rameno jsme ukončili předčasně, protože měla začít rekonstrukce DK. Ale nedošlo k ní. V další sezóně byl uveden Gordický uzel a jako poslední představení pro dospělé Vojenská krev. Ani zde jsme nemohli uspokojit všechny diváky, protože musíme z výše uvedených důvodů sezonu zkrátit. Pro děti bylo nastudováno celkem 6 pohádek: Kašpárek, Honza a zakletá princezna, Poněkud ztracená princezna, Kouzelný koberec, Čarodějnická pohádka, Jak to bylo s Růženkou a Pasáček vepřů. Slušný počin, nemyslíte?

Takže, těšíme se co nejdřív na shledanou na modernější scéně, s novými hrami, ale rozhodně s vámi.

Tisk Tisk | E-mail E-mail