Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hvězdicová jízda popáté

autor: -r-

V sobotu 15.5.2004 se koná tradiční sportovní a kulturní událost Šluknovského výběžku – Hvězdicová jízda. Jedná se o jubilejní pátý ročník jízdy na kole z různých směrů do jednoho cíle v česko-saském pohraničí, kterým je letos Krásná Lípa. Dojezd cyklistů na Křinické náměstí je plánován na 13.00 hod., kdy začne doprovodný program. Smyslem akce je zábavnou formou umožnit setkání českých a německých občanů i komunálních politiků ze tří desítek obcí a oživit dění v pohraničí. Zároveň je příležitostí překonat skutečné i reálné hranice mezi lidmi.

5. ročník Hvězdicové jízdy bude zřejmě výjimečný počtem účastníků. „Těší nás, že se hostitelem 5. ročníku Hvězdicové jízdy stane opět Krásná Lípa, kde celá tradice začala. Oproti zhruba třem stovkám cyklistů z počátků akce se očekává, že jich do Krásné Lípy přijede více než tisíc,“ vysvětluje místostarostka Krásné Lípy Hana Volfová. Na účastníky akce podle ní čeká slavnostní zahájení, občerstvení, hry, soutěže, vystoupení folklorních souborů a posezení při hudbě. K vidění bude i výstava historických fotografií a pohlednic z Krásné Lípy a okolí. Uspořádání akce podpořil Česko-německý fond budoucnosti částkou 15.000 Kč.

Hvězdicová jízda vznikla v rámci prohlubující se česko-saské spolupráce. První ročník měl v květnu 2000 cíl v Krásné Lípě. Další ročníky pak hostil Šluknov (2001), Velký Šenov (2002) a Staré Křečany (2003). „Akci od samého vzniku zajišťovala Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska z Lipové (TUR) spolu s partnerským Spolkem na rozvoj regionu „Horní Mandava / prameny Sprévy“ z Eibau. Vždy samozřejmě ve spolupráci s příslušným městem nebo obcí,“ vysvětluje spoluzakladatelka akce a členka TUR Eva Šípová a dodává: „Z akce se vytvořila tradice, o čemž jsme na začátku snili.“ W. Tröger ze Spolku na rozvoj regionu „Horní Mandava / prameny Sprévy“ ji doplňuje: „Obyvatelé z obou stran hranice tak již daleko dříve před vstupem do EU ukazovali svoji snahu o společný rozvoj regionu.“ Pořádání Hvězdicové jízdy je pro Šluknovský výběžek a přilehlé saské pohraničí významným počinem. Během Hvězdicové jízdy se setkají lidé z obou stran hranice, staří přátelé i neznámí lidé, navazují se nová přátelství. „Někteří lidé si dokonce plánují dovolenou na polovinu května, aby se jízdy mohli zúčastnit,“ říká Libuše Hlinková, předsedkyně společnosti TUR.

Bližší informace – pí L. Hlinková, tel. 412 336 291, 412 336 271, e-mail: krecany@volny.cz nebo F. Mágr, tel. 723 959 516, e-mail: magr@email.cz

Tisk Tisk | E-mail E-mail