Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

86. výročí Rumburské vzpoury

autor: gdo

V sobotu 15. května v 10.00 hodin budou na Lužickém náměstí zahájeny slavnosti vystoupením moderátora a o pět minut později se všechny sešikované vojenské jednotky přesunou z Lužického náměstí k vlakovému nádraží. Než se vojenské jednotky za doprovodu ryčné vojenské hudby vrátí zpět na Lužické náměstí, můžete se kochat vystoupením mažoretek, které bude ukončeno slavnostním projevem starosty města Ing. Sykáčka.

Kolem jedenácté hodiny můžeme očekávat návrat vojenských jednotek a příchod vzbouřenců na náměstí a vyslechneme si i proslov vůdců vzpoury. Přes značnou snahu velitele Klepfera o vyjednávání se však vzbouřenci nevyhnou potyčce s četníky a teprve hlad a žízeň nejen jejich, ale i diváků, přeruší lítý boj v ulicích a všechny zažene do bezpečí rumburských restaurací. Teprve po dobrém obědě, ve dvě hodiny odpoledne, se boj rozhoří znovu. Tentokrát na Dýmníku, kde se střetnou vzbouřenci s 18. pěším plukem. Bude se střílet a bojovat se vší vervou, ale přes veškeré nasazení (a tak jak historie určila již před 86 roky) skončí boj porážkou povstalců. Poté se můžete zúčastnit polního soudu a ti otrlejší i popravy vůdců rebelie.

V 15.00 hod. začíná zábavné odpoledne s rádiem Crystal plné hudby, zábavy a soutěží pro děti. Zatančí dětský souboru FREEDOM, vystoupí mistr světa v elektri boogie Michal Nedvěd, zpívat bude Radana Labajová ze skupiny Holki. Tancechtiví si v odpoledních hodinách budou moci zaskotačit při diskotéce s moderátory rádia Crystal.

Chvíli před sedmou hodinou večerní jsou na programu propagační seskoky parašutistů, vystoupení psovodů, ukázky práce policistů a ještě mnoho dalších překvapení.

Večer bude pokračovat „Oficírskou tancovačkou“, a to již od 20.00 hodin.

Hodinu před půlnocí se nebe nad Dýmníkem rozzáří slavnostním ohňostrojem, který zakončí celý slavnostní den. V průběhu celého dne bude Restaurace Dymník zajišťovat občerstvení ve vnitřních i venkovních prostorách areálu. V odpoledních hodinách bude postaven skákací hrad a kuličkový bazén pro dětské návštěvníky.

V neděli 16. května bude od 9.00 hod. v kostele svatého Bartoloměje sloužena mše za oběti Rumburské vzpoury. V 10.30 hod. proběhne u pomníku na bývalém popravišti pietní akt za popravené účastníky vzpoury za účasti zástupců města. Tím budou oficiálně ukončeny slavnosti připomínající Rumburskou vzpouru, zoufalý akt vojáků rakousko – uherské armády z roku 1918 za ukončení I. světové války a nastolení míru.

Tisk Tisk | E-mail E-mail