Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Snaha žít zdravě skončila málem smrtí

autor: gdo

Pravidelné páteční plavání důchodců se 9. dubna málem stalo osudným 81letému muži ze Starých Křečan.

Při plavání se pravděpodobně z důvodu náhlé nevolnosti uprostřed bazénu ponořil a nebyl schopen dále plavat. Naštěstí pro něj okamžitý zásah plavčíka a následně poskytnutá první pomoc zachránila starému muži život.

„Zásah plavčíka pana Jaroslava Machače byl skutečně perfektní a profesionální,“ chválí plavčíka ředitelka SRASu Bronislava Nedvědová a není sama. Jeho zákrok ocenil i lékař záchranky MUDr. Říha.

Bezprostředně po vytažení muže z vody začal plavčík s oživovacími pokusy a přes značné vyčerpání s nimi pokračoval až do příjezdu záchranářů. Ti ho okamžitě vystřídali a nejméně dalších patnáct minut prováděli resuscitaci, včetně elektrošoků, dokud nepřivedli muže zpět k životu. Vědomí však starý pán nabyl až po necelých dvou dnech v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Podle primářky JIP MUDr. Vaňkové je nyní stav pacienta stabilizovaný, pacient byl přeložen na lůžkové oddělení a právě se dokončuje léčba antibiotiky. Ta je nutná jako prevence zánětu plic, který by mohl vzniknout při vdechnutí vody do plic. Co bylo příčinou slabosti pacienta zatím není známo. „Určitě to nebyla mrtvice, možná se jedná o nějakou srdeční slabost nebo poruchu srdečního rytmu. Ale to prokáží až další vyšetření,“ dodala primářka Vaňková.

„Celá záležitost otřásla všemi přítomnými. Zejména pro plavčíka Machače to byl křest, ve kterém obstál na výbornou. Tuto práci vykonává teprve od srpna minulého roku. Tímto bych chtěla plavčíkovi vyslovit pochvalu nejen já – i dcera postiženého pána byla osobně panu Machačovi poděkovat,“ vysvětluje ředitelka SRASu Nedvědová. Ale kromě dobrého pocitu ze záchrany lidského života je plná i negativních pocitů. „Zarazila mě nebývalá aktivita policistů. Na místo činu,“ dodává s trochou ironie, „se dostavilo průběžně osm policistů, od městských strážníků až po náčelníka kriminálky, a chovali se, jako kdyby došlo v bazénu k vraždě,“ nechápavě kroutí hlavou. Ale nejvíce ji rozčílily výroky některých účastnic plavání pro důchodce a „svědkyň“ celého incidentu. „Jedna z těch dam suverénně tvrdila, že ten starý pán ležel na dně bazénu víc jak půl hodiny bez povšimnutí,“ vysvětluje Nedvědová. „Kdyby ta dáma skutečně mluvila pravdu a k muži pod vodou plavčík víc jak půl hodinu nepřišel, proč tedy sama nezavolala pomoc? To stála na kraji bazénu a půl hodiny sledovala, co se děje, a měřila čas, aniž by se snažila někoho přivolat? Zvažuji, že na všechny tyto „svědkyně“, které šíří tyto pomluvy, podám trestní oznámení buď za šíření pomluvy, nebo za neposkytnutí a nepřivolání pomoci. Pánovi byla pomoc poskytnuta okamžitě a dobu, po kterou byl postižený pod vodou, může určit pouze lékař z následných vyšetření,“ dodává ředitelka SRASu.

Celý případ by se však měl stát varováním pro všechny sportující starší občany. To, že organismus neunese zvýšenou zátěž, se může stát každému z nich. Proto by bylo vhodné dřív, než začnou s nějakým sportem, i s plaváním, se o tom poradit se svým lékařem. Ten by měl poskytnout rady o intenzitě a náročnosti tréninku, v tomto případě plavání, které na jedné straně mohou staršímu sportovci zpříjemnit stáří a přispět k jeho zdraví a dobrému pocitu, na straně druhé mu fyzická zátěž může i ohrozit život.

Tisk Tisk | E-mail E-mail