Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Severní stopou

autor: rd

Klub českých turistů Dolní Poustevna ve spolupráci s Městem Dolní Poustevna a DAV-SBB Sebnitz pořádají v sobotu 15. května 2004 již 28. ročník mezinárodního turistického pochodu Severní stopou. Start je od 8.30 do 10.15 hod. od turistické chaty za hřištěm v Dolní Poustevně a od 7.30 do 10.15 hod. – pro pěší trasy delší než 8 km. Trasy: 3 km – pro zdravotně postižené; 3 km, 5 km, 8 km, cyklo – 5 km, 9 km, 12 km – pouze po českém území; 15 km, 20 km, 25 km, 36 km, cyklo – 20 km, 25 km, 36 km – přes Německo. Pro absolvování tras přes Německo je nutný cestovní pas, případně občanský průkaz (ale pouze nový, ve formě karty vydávaný od r. 1993). Letošní „Stopa“ se koná právě v období, kdy Česká republika vstupuje do Evropské unie a dále připomene, že tomu bude letos 100 let od vybudování železnice do Dolní Poustevny.

Turistické atrakce letošního ročníku jsou především v Německu. Jedná se o „Solný sloup“ v blízkosti státní hranice a dále o rozhledny Unger, Götzinger Höhe a Valtenberg. Pro „Stopu“ bude využito hraničního přechodu v Dolní Poustevně a dvou stálých hraničních stezek. Počítá se s jednorázovým otevřením hraniční stezky za Maxovou boudou a v Rugiswalde.

Specialitou letošního pochodu jsou pěší trasy od 15 km. Účastníci budou mít jedinečnou možnost poznat německou stranu hranice za Maxovou boudou, kde na vrchu Gerstenberg stojí „Solný sloup“. Dále se pokračuje na rozhlednu Unger. Tato trasa na rozhlednu Unger je z Dolní Poustevny určitě nejkratší. (Je to dokonce blíže než na rozhlednu Tanečnici.)

15km trasa se vrátí přes Rugiswalde, Novou Vísku, vrchol Poustevníku, Markétu a Karlín do cíle na Čtverec, 20km trasa pokračuje přes Langburkersdorf a Lobendavu, 25km trasa zavede účastníky na další rozhlednu Götzinger Höhe. Nejdelší trasa 36 km pokračuje přes třetí rozhlednu Valtenberg. Cyklotrasy od 20 km povedou přes Sebnitz a dále po nové cyklostezce až na rozhlednu Unger. Z Ungeru budou cyklisté pokračovat stejně jako pěší turisté. Význačnými poutními místy letošní „Stopy“ budou kaplička na Markétě a kostel v Lobendavě.

Pro děti budou na krátkých trasách připraveny soutěže o bonbóny. Cíl je na Čtverci v Dolní Poustevně. Každý obdrží barevný pamětní list a upomínkový suvenýr z keramiky, odměna čeká i na 3 nejmladší a 3 nejstarší účastníky. Prodej občerstvení a country hudba je zajištěna. Prohlédnout si můžete i výstavu o historii Severní stopy.

(Loňská účast – 1425 účastníků.)

Podrobné informace podá Ing. Jaroslav Leksa, tel.: 412 315 901, e-mail: leksa@centroflor.cz

Tisk Tisk | E-mail E-mail