Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Malé kamenné památky se dočkají nové péče

autor: gdo

Malé kamenné památky v Dolní Poustevně a okolí se budou opravovat.

Po loňském vydání knihy, která zdokumentovala sedmatřicet drobných kamenných stavbiček, převážně křížků, z Dolní Poustevny, Severního a Lobendavy a kamennou pozoruhodnost ze saské Sebnitz, takzvaný Křtící kámen, ke kterému chodili lidé z Poustevny, Lobendavy a Sebnitz v dobách třicetileté války křtít své děti, přišel čas na další kroky. „Začneme jednat s památkáři, aby stavbičky prohlédli, ohodnotili a hlavně, aby poradili co a jak opravit,“ řekl starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka. Mezitím však už bude starosta jednat o možnostech získání dotace, aby práce mohly co nejdříve začít. „Ke spolupráci na tomto projektu jsme již vyzvali také sousední Lobendavu a saské Sebnitz,“ řekl starosta města Miroslav Jemelka.

Tyto drobné stavbičky dotvářejí ráz krajiny. Byly zřizovány na místech tragických událostí nebo jako díkůvzdání za přežití, za pomoc v nouzi. Vztahují se k nim pověsti, legendy či pověrečná vyprávění. Spoluvytvářejí místní názvy nebo slouží jako orientační body v krajině.

Nejstarší zprávy o existenci „křížků“ jsou již ze 14. století. Byly zobrazovány na vedutách, na listech civilních i vojenských map. Vývojový cyklus kamenných Božích muk pokračoval od 14. století prakticky až do poloviny 20. století. Na Šluknovsku jde většinou o krásnou kamenickou práci vytvořenou v žulovém kameni nebo v tmavším syenitu. Díky dostupnosti tohoto druhu kamene v okolí vydrželo spousty těchto malých památek na svých místech a nebyly rozebírány a používány v minulých letech jako stavební materiál.

Tisk Tisk | E-mail E-mail