Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Moderní trendy v gynekologické operativně

autor: - r -

Gynekologicko – porodnické oddělení Lužické nemocnice v Rumburku má nyní možnost vyzkoušet si práci s jedním, v současnosti nejmodernějším hystereskopem s možností tzv. bipolární koagulace. Tento přístroj bude prozatím na rumburskou gynekologii zapůjčen a stane se tak jakýmsi „odrazovým můstkem“ k tomu, aby zde byly prováděny zcela rutinně hystereskopie moderními způsoby, a to jak diagnosticky, tak operačně. Pacientkám tak bude nabídnuta možnost nejmodernější diagnostiky a terapie dutiny děložní. Co to je hysteroskopie vysvětluje MUDr. Vít Mairich z gynekologicko – porodnického oddělení Lužické nemocnice v Rumburku:

„Hystereskopie je endoskopická metoda, jejíž pomocí vyšetřujeme dutinu děložní. První jednoduchou hystereskopii, dá-li se tak v té době nazvat, provedl Pantaleoni již v roce 1869. Od té doby se samozřejmě toto vyšetření dostalo do jiných dimenzí a došlo i k výraznému zdokonalení techniky. Hlavní indikací (důvodem) k hystereskopii je nepravidelné krvácení u žen v jakémkoli věku a infertilita (neplodnost). Můžeme tak diagnostikovat „vnitřek“ dělohy, a tedy polypy, srůsty, vrozené vývojové vady, myomky (nezhoubné svalové útvary stěny děložní) atd. Hystereskopii provádíme nejčastěji ambulantně, stejně jako kyretáž, výhodou je provedení těsně po menstruaci, kde je dutina děložní nejpřehlednější. Většinou je provedena v celkové krátkodobé anestézii, lze ji provést i v místním znecitlivění po injekční aplikaci anestetika k čípku děložnímu. Do dutiny děložní je pak hrdlem děložním zasunut hysteroskop, který je opatřen kamerou a světelným zdrojem. Dutina se během výkonu plní malým množstvím speciální tekutiny, která zajišťuje její rozšíření a tím i větší přehlednost.

Dokonalejší hystereskopy jsou dnes již vybaveny zařízením pro odběr vzorků tkáně z podezřelých míst a útvarů v dutině děložní pro další histologické vyšetření a navíc umožňují provádět i složitější hysteroskopické operace. Operační hystereskopie většinou navazuje na diagnostickou. Oba přístroje jsou si i podobné, jen operační je širší, díky čemuž je možné do dutiny děložní zavést operační nástroje. Nejběžnější operací je snesení polypu (benigní – nezhoubný slizniční výrůstek), případně i snesení celé sliznice děložní při intenzivním krvácení jako alternativa k větší gynekologické operaci – hysterektomii (odstranění dělohy). K náročnějším výkonům patří odstranění děložních myomů (nezhoubné nádory dělohy) vyklenujících se do dutiny děložní a odstranění sept děložních (vazivové srůsty).

Bezprostředně po ambulantní hystereskopii je lépe naplánovat si alespoň jeden den volna a klidu a nevykonávat činnosti, které vyžadují koncentraci. Do práce a k normálním aktivitám je možno vrátit se po 1 – 2 dnech. Pohlavní styk není vhodný do další řádné menstruace. Několik dní může následovat výtok či slabé krvácení.

Bouřlivý rozvoj laparoskopické a hystereskopické techniky v gynekologické operativě se tedy nevyhnul ani Lužické nemocnici v Rumburku. Moderní způsob vyšetření děložní dutiny   pomocí hystereskopu je jen jedním z celé škály moderních vyšetřovacích a operačních metod, včetně laparoskopických.

Snahou lékařů Lužické nemocnice je minimalizovat invazivní postupy a co nejméně zatěžovat pacientky náročnými vyšetřovacími a operačními metodami a pomocí moderních endoskopických technik urychlit jejich diagnostiku a léčení.

Tisk Tisk | E-mail E-mail