Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Město Rumburk bojuje o Venuši

autor: gdo

Osud a budoucnost ojedinělé architektonické rumburské památky, budovy „Venuše“, není městu lhostejný. Proto v minulých dnech podalo návrh na Ministerstvo kultury ČR a k Národnímu památkovému ústavu na prohlášení této budovy za kulturní památku.

Tato krásná, i když v současnosti dosti zdevastovaná budova, je jedinečným dokladem architektury s prvky kubismu Art deco. V Ústeckém kraji existují všeho všudy jen dvě budovy postavené v tomto stylu a i v celé republice patří mezi vzácnosti. První dochovaná zmínka, respektive kolorovaná perokresba dokazující existenci budovy, pochází z roku 1790. Během století se měnili vlastníci budovy, měnila se i její tvář a užívání. Do dnešní kubistické podoby byla přestavěna v letech 1925 – 1926. Původně sloužila  jako kavárna s vinárnou a s hostinskými pokoji. Sousedící budova č.p. 4 sloužila na přelomu 19. a 20. století k potěše milovníků vína jako vinný sklípek. Dnes je v ní restaurace a prodejna polotovarů. První patro je určeno k bydlení.

V roce 1950 byla budova „Venuše“ převedena do vlastnictví státu, konkrétně č.p. 4 na MNV Rumburk a „trojka“ o dva roky později na ministerstvo vnitra. Od roku 1961 vlastnily obě budovy Restaurace Děčín, dnes je jejím vlastníkem soukromá osoba.

Dnes je na tuto vzácnou architektonickou památku smutný pohled. Zub času a dlouhodobá zanedbaná péče se na ní neblaze podepsaly. Pokud se městu podaří získat pro rumburskou „Venuši“ statut kulturní památky, bude to mít pro ní zásadní význam. Bude chráněna před nevhodnými stavebními úpravami, opravami a devastací. Naopak, ten kdo ji bude chtít zrekonstruovat, bude moci na tento účel žádat o finanční příspěvky z různých dotačních titulů. V neposlední řadě zanesení „Venuše“ do seznamu kulturních památek přispěje k jejímu zviditelnění a propagaci.

rn0505_3
Rumburská „Venuše“ je jedinečným dokladem architektury s prvky kubismu Art deco. V Ústeckém kraji existují všeho všudy jen dvě budovy postavené v tomto stylu a i v celé republice patří mezi vzácnosti.

Tisk Tisk | E-mail E-mail