Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak to tenkrát začalo

autor: Mgr. Jaroslava Markusová

Už je to víc než tři a půl roku, co se u nás jednoho dne objevila sympatická paní učitelka z Německa. Představila se a prima češtinou povídá: „Pracuji ve škole v Seifhennersdorfu a chtěla bych, aby se děti, které učím, seznámily s českými dětmi a mohly dále své jazykové dovednosti rozvíjet. Aby měly kamarády, s kterými by se mohly stýkat teď i později, až budeme společně v unii.“

Slovo dalo slovo a naše spolupráce začala. Vzájemné návštěvy měst, škol, památek, zimního stadionu, také výlety po okolí. To, co začalo mými krůpějemi potu na čele a pochybnostmi se domluvit, pokračuje dodnes. V loňském září jsme ukončili dvouapůlletou vzájemnou spolupráci, jednalo se o projekt podporovaný a financovaný Spolkem žitavských muzeí týkající se našich společných dějin a rodu Habsburků. Naše škola Tyršova, německá Mittelschule a polské gymnázium ze Swieradova Zdroje se společně vrhly do zkoumání a hledání společných historických kořenů v naší oblasti, které se říká „Dreiländereck.“ Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého ze společných dějin, viděli jsme společně výstavy, muzea, kláštery, hrady – domlouvali se polsko – německo – česky, ale především jsme zažili krásné chvíle mezi milými lidmi, ať už při pracích na projektech, či ve volných chvílích, třeba při volejbalu nebo u táboráku.

Jedna společná akce skončila a druhá začíná. V nejbližších dnech zahajujeme v pořadí již druhý vzájemný projekt podporovaný německou stranou. Ten se již netýká historie, ale současnosti. Snahou je seznámit se s průmyslem v našich oblastech, ukázat mladým lidem nové možnosti zaměstnání a snažit se omezit odchod mladých lidí za prací do velkých měst.

Jsem ráda, že tato paní učitelka k nám tenkrát zavítala a tak vznikla možnost pravidelného setkávání a poznávání našich, německých i polských dětí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail