Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Smetanovo trio zahraje v aule rumburského gymnázia

autor: rd

Druhou polovinu hudební sezóny zahajuje koncert k programu Česká hudba 2004. Jím se publiku představí věhlasné SMETANOVO TRIO, které je partnerstvím tří vynikajících sólistů, kteří nacházejí v komorní hře emocionální protiváhu sólistického lesku a nabízejí publiku atraktivní výběr velkých klavírních trií nejslavnějších českých skladatelů B. Smetany, A. Dvořáka a B. Martinů. Podle německých kritiků nám bude ze hry Jana Páleníčka /cello/, Jitky Čechové /klavír/ a Jany Novákové /housle/ „běhat mráz po zádech od první fráze“.

Jan Páleníček je nositelem rodinné hudební tradice, kterou založil klavírista a skladatel Josef Páleníček. Violoncellista vystudoval u dvou nejlepších pedagogů té doby S. Večtomova a M. Sádla a komorní hudba se mu stala věcí srdce. Realizoval řadu nahrávek, spolupracuje s orchestry, je pedagogicky činný. Hraje na vzácný italský nástroj Alexander Gaglianus z r. 1712.

Jitka Čechová, žačka prof. Toperczera, je velmi vysoko ceněna v mnoha evropských zemích. Bouřlivé ovace sklidila a sklízí od publika – např. za osobitý výkon na loňském Pražském jaru, za úspěšné kreace ve skotském Edinburghu, za premiéru 3. klavírního koncertu Zd. Lukáše, kdy ji německá kritika přirovnala ke Kláře Schumannové, i za komorní hru, které se věnuje s plným emotivním zaujetím a brilantní technikou.

Jana Nováková zastupuje v triu houslistku Hanu Kotkovou, která plní své mateřské povinnosti a žije již trvale ve Švýcarsku. Alternující mladá houslistka je schopná mimořádně intenzivního výrazu hry, zejména v polohách vypjatých, naléhavých a zvukově hutných, kdy navíc dokáže předvést široký rejstřík svých technických možností v akci levé ruky i technice smyčce.

Koncert k poctě A. Dvořáka, B. Smetany a B. Martinů se koná v pondělí 23. února 2004 v 19.30 hod. v aule Gymnázia Rumburk.

Tisk Tisk | E-mail E-mail