Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Varnsdorfská komorní filharmonie

autor: -mot-

Dům kultury Rumburk a ZUŠ ve Varnsdorfu společně pořádají v pondělí 19. ledna v 18.00 hodin v aule rumburského gymnázia Novoroční koncert Varnsdorfské komorní filharmonie.

Po několika letech bude jistě tato událost vítanou příležitostí pro rumburské publikum poznat hudební těleso z města blízkého Rumburku, v němž za partiturami usedají často známé tváře studentů i dospělých hráčů. Repertoár s citem připravený pro tento koncert naznačuje, že půjde o mimořádně milý hudební zážitek. Ti, kteří nemohou sledovat hudební život Šluknovska, asi přivítají i několik drobných informací o tomto hudebním uskupení.

Rok 1995 je rokem vzniku Varnsdorfské komorní filharmonie. Tehdy byl v ZUŠ ve Varnsdorfu založen orchestr, který se z původního složení žáků a učitelů školy rozrostl postupem času v těleso, které sdružuje muzikanty z celého Šluknovského výběžku. Pod názvem Varnsdorfská komorní filharmonie působí od roku 1997 a navazuje na tradici své předchůdkyně Varnsdorfské filharmonie, která působila ve městě od jednoho z provedení Beethovenovy Missy Solemnis v roce 1930 do roku 1948, kdy v důsledku nešťastných událostí zanikla.

V čele Varnsdorfské komorní filharmonie se postupně vystřídalo několik dirigentů – Igor Heinz, Josef Vondráček, Zdeněk Popel, poté opět I. Heinz. Na podzim roku 2002 filharmonie reprezentovala město Varnsdorf v programu Dnů české kultury v Drážďanech za podpory Českého kulturního centra. Od roku 2003 vede orchestr opět dirigent Josef Vondráček, který obětavě dojíždí za souborem z Prahy.

Dramaturgický plán orchestru je bohatý a náročný s cílem reprezentovat školu a především město Varnsdorf v dalších českých městech i v zahraničí. Společný zájem členů filharmonie o hudbu a tvůrčí přístup k vytváření hodnot v oblasti duchovní však nadále zůstanou hlavním smyslem existence tohoto amatérského tělesa.

V programu Novoročního koncertu varnsdorfské filharmonie zazní skladby P. J. Vejvanovského, známé Caro mio ben Giuseppa Giordaniho v podání varnsdorfského pěveckého souboru Sametky, Vivaldiho koncert pro kytaru a orchestr D dur, věta z Mozartova klavírního koncertu A dur, koncert pro fagot a orchestr C dur J. A. Koželuha. Vedle děl těchto hudebních velikánů zazní i skladby autorů méně známých Tommase Albioniho a J. B. Acolaye v podání filharmonie a sólistů a v aranžmá současného uměleckého vedoucího a dirigenta Josefa Vondráčka.

Novoroční koncert Varnsdorfské komorní filharmonie se stane zároveň prvním letošním hudebním připomenutím Roku české hudby.

Pořadatelé koncertu přejí příjemný hudební zážitek všem posluchačům.

Tisk Tisk | E-mail E-mail