Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rozumný kompromis zachránil pohotovost ve Velkém Šenově

autor: gdo

Nejistota kolem fungování Ambulantní pohotovostní péče (APP) ve Velkém Šenově je u konce. Předseda sdružení obcí „Sever“ Ing. Milan Kořínek, starosta Šluknova, podepsal 12. prosince smlouvu se Záchrannou zdravotní službou Ústeckého kraje na zajištění této služby do konce roku 2004.

Podle této smlouvy zde bude fungovat APP ve všední den od 18 do 6 hod., o víkendech a svátcích od 6 do 18 a od 19 do 6 hod. Ošetřeni zde budou dospělí, děti i dorost, v nutných případech bude možný i výjezd lékaře k pacientovi. Pohotovostními lékaři budou MUDr. Englerová, MUDr. Cornová, MUDr. Kořínková a MUDr. Kořínek.

Provoz bude částečně hrazen z dotace Ústeckého kraje, z výnosů zdravotní pojišťovny a ze sdružených finančních prostředků jednotlivých měst a obcí. Starostové těchto měst prosadili v zastupitelstvech financování této nadstandartní služby pro své občany, i když to bylo velice obtížné. Například Staré Křečany a Jiříkov se k tomuto projektu nepřidali, službu si nehradí a tudíž jim ani nebude poskytována. Obyvatelé těchto měst se budou muset obracet na lékaře v rumburské nemocnici. APP tak bude sloužit obyvatelům Šluknova, Velkého Šenova, Lipové, Lobendavy, Vilémova, Mikulášovic, Dolní Poustevny a Doubice.

Pokud by se nepodařilo uzavřít tuto smlouvu, byla by ve Velkém Šenově pouze přítomna RZS – rychlá zdravotnická služba, tedy záchranka se sestrou, která by na pokyn dispečinku zajížděla k pacientům do bytu k předběžnému ošetření nemocného. Přítomnost lékaře by zde byla zajištěna pouze tři hodiny ve všední den a jedenáct hodin o víkendech a svátcích, s tím, že na dětskou pohotovost by bylo nutné dojíždět do Varnsdorfu.

Vzhledem k problematické dopravní situaci v severní části Šluknovska a s ohledem na nemožnost některých lidí dojíždět na pohotovost do Rumburka se tato možnost jevila starostům jako absolutně nevyhovující, a proto vedli několikaměsíční urputná jednání se zástupci Záchranné zdravotnické služby ÚK, aby našli vhodné kompromisní řešení. To se naštěstí podařilo, a tak pacient, který se svými potížemi vyhledá v nočních hodinách pomoc lékaře v ambulanci APP ve Velkém Šenově, nenarazí na zavřené dveře.

Město Rumburk se sice k tomuto projektu nepřipojilo, ale přislíbilo finanční výpomoc sdružení „Sever“ na zajištění APP ve Velkém Šenově, a to v maximální částce 50 tis. korun. Obyvatelé Rumburka mohou v případě potřeby využít ošetření v rumburské nemocnici, nebo využít služeb Rychlé lékařské pomoci, která v Rumburku sídlí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail