Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Památku veteránů si připomněli rumburští

autor: gdo

Památku všech těch, kteří bojovali a padli v různých válečných konfliktech v kterékoli době a kdekoli na světě, ale i těch, kteří se vrátili živí z válečných bojišť a dnes nás svými vzpomínkami varují před tímto zlem, uctili jménem všech rumburských spoluobčanů místostarosta Radek Engl a tajemník úřadu JUDr. Majzlík položením kytic k hrobu padlých hrdinů v I. světové válce na rumburském hřbitově.

Zároveň v té chvíli probíhalo v Městské knihovně v Rumburku setkání Bojovníků za svobodu. U příležitosti Dne veteránů ocenili Bojovníci za svobodu práci starosty města Rumburka Ing. Sykáčka pro jejich organizaci a odměnili ho pamětní medailí „Za vlast a svobodu“. Po Darku Švábovi je tak již druhým vyznamenaným vysokým představitelem města během tohoto roku.

rn2006_3

Setkání lidí, kterých se druhá světová válka dotkla nejvíce, kteří   bojovali se zbraní v ruce nebo byli nuceně nasazeni ve fašistickém Německu, ale i těch, kteří ve válce přišli o své blízké a příbuzné, kterým válka drasticky zpřevrátila celé jejich životy, bylo plné emocí a smutných vzpomínek, ale i rozhořčení nad nehoráznými požadavky některých sudetských Němců nebo šlechticů, kteří se domáhají zpět svých majetků v naší zemi. Tito lidé, kteří nezapomněli nic z křivd spáchaných na české zemi z doby druhé světové války, jsou znechuceni a znepokojeni paktováním některých našich politiků se sudetoněmeckým landsmanšaftem, který si v Praze zřídil kancelář a intenzivně se snaží porušovat české zájmy, zejména zpochybněním Benešových dekretů.

„Snahy zvrátit Benešovy dekrety vnímám jako populistické aktivity některých německých politických stran, jejich klubů a šéfů, a to v zájmu posílení jejich pozice na německé politické scéně,“ řekl starosta Rumburka Ing. Sykáček, který přijal pozvání Bojovníků za svobodu na jejich jednání. „Ale my, kteří žijeme zde v pohraničí v těsné blízkosti s našimi německými sousedy, necítíme mezi Čechy a Němci nepřátelství. A v rozhovorech se svými německými kolegy – starosty se shodujeme v jednom: Chceme žít spolu v přátelství a v klidu. Chceme mít mezi sebou dobré sousedské vztahy a k minulosti se už nechceme vracet.“

„Nechceme již jitřit staré rány“, zaznělo na shromáždění, „přesto by bylo dobré naše vzpomínky intenzivněji předávat mladým lidem, mladé generaci. Chodit mezi ně do škol, vyprávět jim o tom, jak veliké zlo válka je. Aby nepodcenili její nebezpečí, tak jako se to stalo evropským politikům v roce 1938. Abychom již nikdy nemuseli posílat své muže do války a potom plakat na jejich hrobech.“

Tisk Tisk | E-mail E-mail