Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

MALOVANÉ PÍSNIČKY

Ke konci měsíce října proběhla ve společenském sále SOŠ, SOU, OU a PrŠ velmi milá kulturní akce, která otevřela výstavu obrazů vytvořených studenty této školy a studentkami z Pedagogické a sociální akademie v Bratislavě. Výstava prací nese název „Malované písničky“, a jak už z názvu vyplývá, náměty pro jednotlivé obrazy se staly texty lidových písní českých, moravských i písní slovenských. Studenti si vybrali neobvyklou výtvarnou techniku – batiku voskem – která je náročná na čas, ale dopřeje každému tvůrci uspokojení z výsledku.

rn2010_1

Tato akce se konala v rámci Měsíce české a slovenské kulturní vzájemnosti, kterým byl Ministerstvem kultury ČR vyhlášen měsíc říjen a dle pravidel Programu MK se tato akce konala pod záštitou ministra kultury české republiky. Do programu byla zařazena jako jediná akce v Ústeckém kraji.

Všichni dobře víme, že přes 70 let sdíleli čeští a slovenští občané osudy ve společném státě, a že se mezi oběma národy vytvořily vazby, které nemají obdoby s žádným jiným sousedním státem. To se samozřejmě projevuje i v konkrétním uspořádání a intenzitě dnešních vzájemných vztahů. Cílem našeho společného projektu bylo představit především mladé generaci současné trendy českého a slovenského kulturního života.

Našimi slovenskými partnery jsou učitelé a studenti z Bratislavy, s kterými jsme nastartovali naše přátelství již před třemi roky, kdy jsme společně vstoupili do mezinárodního projektu Socrates – Comenius ještě s dalšími dvěma školami. Projekt nesl název „Textil bez hranic“. Musím říct, že nás tento velmi obohatil. Mezi našimi a slovenskými studentkami došlo např. k výměně výtvarně – textilních technik, takže naše děvčata učila malování na hedvábí a my jsme se naučili batikovat voskem, a tuto techniku jsme si zvolili i pro vznik série obrazů s písničkovou tematikou. Vernisáž obrazů byla doprovázena krátkým kulturním programem. V jeho průběhu mohli diváci zhlédnout módní přehlídku s názvem „Trendy mladé módy“, následovalo vystoupení školního amatérského pěveckého souboru, který zazpíval několik lidových písní a vrcholem programu se pak stalo vystoupení slovenských studentek v národních krojích, které nejen zpívaly, ale dokonce své písně ztvárnily i tanečně.

Výstavu obrazů lze zhlédnout do pátku 21.11.2003 v prostorách budovy školy v Kostelní ulici ve Varnsdorfu. Předem je nutná telefonická dohoda se zástupcem školy panem Ing. Petrem Kotuličem na čísle 412 372 435. Od 28. listopadu tohoto roku budou obrazy přeinstalovány do školní budovy v Bratislavské ulici (Varnsdorf), kde si je též budete moci prohlédnout po tel. dohodě s paní Mgr. Ladislavou Ondráčkovou na čísle 412 354 778. Srdečně Vás zveme k návštěvě, která může být pro vás nejen chvilkou relaxace, ale zároveň i chvilkou inspirace.

Mgr. L. Ondráčková
Ing. Petr Jakubec

Tisk Tisk | E-mail E-mail