Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

1. Zdravotní Rumburk, a.s. oslavila páté narozeniny

autor: Gabriela Doušová

Páté výročí založení akciové společnosti 1. Zdravotní Rumburk, která je vlastníkem Lužické nemocnice v Rumburku, připadá na červen tohoto roku, ale teprve nyní byl čas na oslavy. Vedení společnosti proto uspořádalo v pátek 19. září den otevřených dveří a pozvalo své hosty k prohlídce interního i chirurgického pavilonu Lužické nemocnice a do jejích nově zbudovaných ordinací.

rn1605_2

„Pořád pracujeme a pořád se snažíme rozvíjet naši společnost a rozšiřovat lékařskou péči pro pacienty. Dokladem toho je i to, že za poslední dva roky jsme otevřeli další tři ambulantní oddělení, a to neurologii, oční a plicní,“ řekl v úvodu exkurze ředitel společnosti MUDr. Dalibor Karbula. Ten poté provedl návštěvníky nemocnicí a kromě moderně vybavené koronární jednotky se pochlubil i nově vybudovanými ordinacemi gastroskopie, kolonoskopie a ultrazvuku. V laboratoři byli přítomní seznámeni s jejím nejnovějším přírůstkem – chemickým analyzátorem ADVIA 1650, ze kterého má zřejmě největší radost vedoucí laboratorního oddělení RNDr. Marie Pechová. Její výklad o tom, co všechno tato mašinka velikosti tří automatických praček umí, byl tak nadšený a láskyplný, že si zasloužil potlesk užaslých posluchačů. Analyzátor slouží k vyšetření iontů draslíku, vápníku a chloru v krvi. Výsledky jeho práce jsou přesné, jednotlivá vyšetření jsou oproti původnímu systému laciná a obsluha přístroje je nenáročná. „Pro nemocnici je pořízení tohoto přístroje přínosem,“ tvrdí Dr. Pechová, která ve volných chvílích objíždí severočeská kasína a shání dotace na zaplacení tohoto třímilionového „broučka“.

rn1606_2

Během posledních měsíců byla rozšířena péče o neurologické pacienty zřízením ambulance s vyšetřením EEG a EMG v původním neurologickém pavilonu. Ti, kteří za tímto vyšetřením museli dříve jezdit až do Varnsdorfu jistě tuto změnu přivítají s radostí.

Do nového kabátku se obléká i dětské oddělení na chirurgii. Sice je ještě ve výstavbě, ale již se zde pomalu začíná rýsovat nová perníková chaloupka, která by se měla stát novou sesternou pro zdravotní sestřičky ošetřující malé pacienty. Pro děti je však připraveno ještě jedno překvapení. V budově bývalé lékárny v Podhájí má od minulého pondělí nově zřízenou ordinaci MUDr. Karel Matys, dětský lékař. Jednotlivé místnosti jsou decentně zařízené vkusným nábytkem, laděné do klidných barevných tónů a plné pěkných hraček a obrázků. Čekárna vypadá jako roztomilý dětský pokoj a kromě toho to všude příjemně voní květinami. Ani stopa po zápachu lyzolu nebo ajatínu, jakoby to snad ani nebyla ordinace lékaře…

Ve výčtu změn za poslední dva roky, kdy Lužická nemocnice oslavovala 100 let své existence, nelze zapomenout ani na vybudování nové oční ambulance s celou řadou moderních vyšetřovacích přístrojů a metod a na zavedení očních operací. Díky tomu se měsíčně v Lužické nemocnici podrobí operaci šedého zákalu průměrně čtyřicet pacientů.

Ti by jinak museli čekat dlouhé měsíce na pořadník v nemocnicích ve velkých městech. Rekonstrukci neuniklo ani gynekologicko – porodnické oddělení.

Lužická nemocnice patří sice mezi menší nemocnice, ale vzhledem ke svému významu, jako jedinému lůžkovému zařízení pro celé Šluknovsko, je její role v tomto regionu nenahraditelná a klíčová. Provoz nemocnice tvoří celkem pět lůžkových oddělení – chirurgické, interní, gynekologicko – porodnické, dětské a tzv. ošetřovatelská lůžka. Na 190 lůžkách se o pacienty stará přibližně 250 zaměstnaců všech nemocničních profesí. Ročně je v nemocnici hospitalizováno okolo šesti tisíc pacientů, ambulantnímu vyšetření se jich během roku podrobí více jak 24 tisíc.

Nemocnice úzce spolupracuje se Střední zdravotnickou školou v Rumburku. Kromě stálých zaměstnanců školy zde vyučuje 18 externích vyučujících, většinou jsou to lékaři právě z Lužické nemocnice. Naopak, žákyně zdravotnické školy jsou přínosem pro nemocnici. V rámci výkuky ve třetích a čtvrtých ročnících se na jednotlivých odděleních nemocnice starají o pacienty.

Lužická nemocnice je majetkem akciové společnosti 1. Zdravotní Rumburk, kde 34 % akcií vlastní město Rumburk.

rn1607_3

„Nejen jako starosta města, ale i jako pacient jsem rád, že zde máme takovou nemocnici a vítám i snahy vedení společnosti přicházet stále s novými zlepšeními,“ říká starosta města Ing. Sykáček, a dodává: „Jako akcionář bych  ale přivítal lepší hospodaření společnosti, zejména v oblasti splácení závazků před dobou jejich splatnosti a dále pak lepší platové ohodnocení středně zdravotnických pracovníků. Domnívám se, že výše jejich platů (přes částečné zlepšení) stále ještě neodpovídá důstojným odměnám za tak náročnou práci, jakou vykonávají.“

Oslavy pátých narozenin 1. Zdravotní Rumburk, a.s. pokračovaly ve večerních hodinách v restauraci na Dýmníku, kde byla pro hosty připravena taneční zábava, módní přehlídka, chutné pohoštění a lákavá tombola. Jedna z cen však byla výjimečná – kompletní vyšetření krve, včetně krevní skupiny, v Lužické nemocnici zdarma. Bohužel v době uzávěrky tohoto čísla ještě nebylo známo, kdo se stal šťastným pacientem.

Tisk Tisk | E-mail E-mail