Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Stávka učitelů zasáhla i některé školy v Rumburku

autor: gdo

Dlouho očekávaná a hodně diskutovaná stávka učitelů proběhla i na některých rumburských školách. Do poslední chvíle se sice nevědělo, které školy se ke stávce připojí, ale nakonec ji podpořila ZŠ Tyršova, zvláštní škola, základní umělecká škola, obchodní akademie a obchodní škola a SOU polygrafické. Na všech stávkujících školách, kromě SOU polygrafického, neprobíhala výuka, ale učitelé se dostavili na svá pracoviště a připravovali se na nový školní rok.

Odbor školství MěÚ v Rumburku připravil pro žáčky prvních tříd ze Základní školy v Tyršově ulici přivítání v obřadní síni městského úřadu, ale ani jeden prvňáček této zvláštní příležitosti nevyužil a všechny děti si i se svými rodiči počkaly na slavností zahájení školního roku na své škole.

„Školní rok u nás začal o den později,“ říká Mgr. Růžička, ředitel školy v Tyršově ulici, „ale nemyslím si, že by jednodenní stávka měla na žáky nějaký nepříznivý vliv. Já tuto stávku učitelů vnímám spíše jako důrazné upozornění na to, že už by se ve školství mělo začít něco pozitivního dít. Z mého pohledu si myslím, že by měly být pro mladé a kvalifikované učitele vytvořeny takové podmínky, aby pro ně bylo nejen finančně, ale i pracovně a společensky zajímavé jít po svých studiích učit. Zatím je to tak, že vysokoškolsky vzdělanému pedagogovi nabídnou jiné obory takové podmínky, že by byl blázen, kdyby je nepřijal a ve školství dále setrvával. A to je to, co se musí změnit. Byl bych rád, kdyby žáci byli vyučováni kvalitními, vzdělanými a kvalifikovanými mladými lidmi, především muži, pro které bude tato práce radostí. Ale aby se tak stalo, musí dojít ke změně v celém systému školství, a to je to, o co v této stávce jde,“ dodává Mgr. Růžička.

Kromě těchto škol se ke stávce připojila i 3. Základní škola Východní ve Varnsdorfu, ZŠ Chřibská, Mikulášovice, Dolní Poustevna, Jiříkov a Šluknov. Stávku podpořili i učitelé ze Střední lesnické školy ve Šluknově, ale výuka zde byla řádně zahájena.

Tisk Tisk | E-mail E-mail