Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Čtverec se vrací zpět do Poustevny

autor: „Fucker“

17. ročník festivalu ČTVEREC (1. a 2. srpna 2003) se vrací z České Lípy zpět na své původní místo do Dolní Poustevny.

Tentokrát vedle sebe vystoupí kapely zvučnějších jmen i zástupci regionální scény, rock vedle folku, underground, punk, alternativa, reggae, ska a leccos dalšího. Ideou festivalu je tolerance (nejen hudební, ale i lidská), otevřenost a sounáležitost.

A nyní již k tomu hlavnímu, k programu. Skupina, která má s místem konání bezprostřední souvislost, je heavy metalová formace Krleš. Na svém kontě má dvě, kritikou příznivě přijatá alba – „Dejte plamenům, co hoří“ a „To“. Na jejich relativně dobrém přijetí se významnou měrou podílela zpěvačka Simona se svým živočišně dravým projevem… I další dvě kapely jsou spojeny s tímto regionem. Mrázek – death metalová kapela, která má za sebou mnoho koncertů s předními extrémně metalovými spolky i zkušenost s hraním v zahraničí (Polsko, Německo) a Totální výprodej koberců, garážová kombinace hospodského šramlu, punku, folku a undergroundu. Nijak je oblíbená místní kapela, která o sobě tvrdí, že hraje astrální country, i když je to spíše rock n_roll a blues. Přesvědčit se o tom můžete i poslechem novinkového alba „By No Means“.

Staromilce potěší beatlesový revival z Ústí nad Labem – The Boom. Ústeckou kliku zastupují formace My Mixture a Universal Android kombinující post rock, elektroniku, psychedelii… Dělali předskokany Ecstasy St. Therese a jejich hudba je inteligentní a přemýšlivá. Alternativu k ústeckým psychedelikům představují dvě skupiny z města husitů – Tábora. Deverova chyba a Waawe zastupují tzv. táborskou scénu, která udává jeden ze zásadních tónů v tuzemské nezávislé rockové hudbě a z níž mimo jiné vzešli dnes mezinárodně uznávaní Sunshine.

Punk není jen hudba a ani nemusí být nutně spojen s politický postojem. Je to hudba hlavně o osobnostech a svobodných názorech. Jejich zástupcem jsou chebští Esgmeq. Chiquita je značka banánů a taktéž název děčínské party drhnoucí punk rock. Prý veselá a skočná muzika. Znouzectnost, sympatickou kapelu z Plzně zná asi každý, kdo se alespoň minimálně zajímá o rockovou hudbu. Má za sebou pěknou řádku desek a mnozí je přiřazují k punku, ale z toho si vzali jen to, co chtěli, tzn. jednoduchou melodičnost a živelnost a přidali ledacos dalšího: saxofon, městský folklór i kramářské písně…

Eč je skupina z Pelhřimova, v obsazení má hutnou dechovou sekci a v jejich hudbě se nachází prvky českého undergroundu, jazzu, funku, české nové vlny a kdoví čeho ještě. Dechy má v obsazení další kapela, jablonecká Mandragora, která svým způsobem dělá obdobnou muziku jako Eč. Pro posluchače jsou ale přístupnější a více poppy a roztancují i chromého. Nezapomnělo se ani na zástupce folku. Je jím písničkář Pepa Nos. „Zasloužilý rocker“ Tomáš Hájíček byl kdysi předákem punkových Hubert Macháně, dnes stojí v čele crossoverových Krucipüsk, které můžeme zařadit ke stálicím české rockové scény. Za jistotu tuzemské hudební scény lze bez váhání označit i Švihadlo, jednu z nejdéle fungujících reggae part v Česku. Na kontě mají několik výborných houpavých desek a za sebou zkušenost z čínského turné. Zahrát přijede i MCH Band, legenda české alternativní scény, která oslavila v minulém roce úctyhodných dvacet let svého trvání a Nahoru po schodišti dolů band s jejich „šraml bigbítem“.

Z opačné strany hudebního spektra zavítá na Čtverec Anna K, pop rocková dáma s minulostí v Semaforu nebo Lord Bishop se svou kapelou Rockadelic Kings. Poslední kapela, kterou na Čtverci uslyšíte, je Fast Food. Nedávno vydali skvělou desku … last food!?, která je plná houpavé i skákavé ska muziky. U téhle partičky, ale ani u těch dalších, nikdo sedět nebude!

Nenechte si ujít Čtverec a báječně se bavte!

Mediálním partnerem festivalu Čtverec jsou vedle RÁDIA CRYSTAL též internetový hudební server Freemusic, nová česká hudební televize Stanice O a Ústecký kraj. Hlavním sponzorem je ústecký Zlatopramen 11°.

(Redakčně kráceno. Úplný text najdete na www. sluknovsko.cz)

Tisk Tisk | E-mail E-mail