Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Digitální rozhlas vyhání televizi

autor: gdo

Stále se objevují stížnosti televizních diváků nejen ze Šluknovska, ale z celé České republiky, Německa i Rakouska týkající se negativního ovlivnění příjmu televizního programu šířeného na 12. TV kanále. Rušení je způsobeno zahraničním vysíláním digitálního rozhlasu.

12. televizní kanál byl totiž na základě mezinárodní dohody „Dohoda Wiesbaden 1995″ mezistátně určen pro potřeby digitálního rozhlasového vysílání. Česká republika, která mezinárodní dohodu signovala, také bude tento kanál pro digitální rozhlasové vysílání využívat. Pro mezinárodní rozvoj rozhlasového média je tato změna nezbytná.

Digitální rozhlas – T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broad-casting) má totiž hned několik výhod. Vyšší počet a možnosti vysílacích kanálů ve vlnovém spektru, nižší náklady na provoz a vysílání než pozemské vysílače a má diametrálně vyšší kvalitu digitálního přenosu zvuku na rozdíl od vysílání analogového. Digitální rozhlas však znamená i finanční náklady. Především pro příjem digitálního rozhlasu bude muset každý posluchač postupně zakoupit nové rozhlasové a později i televizní přijímače. A jejich nákup není právě levnou záležitostí, i když je velmi pravděpodobné, že po přechodnou dobu budou vedle sebe fungovat oba systémy, ten současný analogový a sytém budoucnosti – digitální.

V současné době zahájil Český telekomunikační úřad postupné přelaďování 88 TV vysílačů, které 12. kanál v současné době využívají. Tím by se mělo zabránit výraznému zhoršení příjmů televizních signálů, zejména NOVA TV a ČT 1. Přelaďování by mělo proběhnout do konce roku 2003.

V případě Šluknovska se jedná zejména o dosah vysílače Buková Hora v Ústí n.L. Zde ještě nebylo definitivně rozhodnuto o konečném řešení celé změny. Jeho rozsah je totiž značný. Tímto velmi silným zdrojem lze kvalitně naladit například TV Nova ve velké části Středočeského kraje, ve značné části SRN, v Praze a navíc stoprocentně překrývá české pohraničí.

ČTÚ ve spolupráci s českými radiotelekomunikacemi, a.s. připravil všechna nezbytná opatření tak, aby případný negativní dopad při přelaďování na televizní diváky byl co nejvíce eliminován. V dosahu všech inkriminovaných vysílačů a připojených dokrývačů bude nutné minimálně přesměrovat antény, koupit a instalovat nové anténní vložky, možná někde i vyměnit starou anténu za novou. O tom, kdy a v jakém rozsahu se tyto změny budou týkat vysílače Buková Hora, budou čtenáři Rumburských novin informováni na stránkách RN.

Tisk Tisk | E-mail E-mail