Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hned tři výročí oslavila Severní stopa

autor: Ing. Jaroslav Leksa, předseda KČT Dolní Poustevna

rn1108_2
Daňový poradce Ing. Lampa z Rumburka vlastnicky objímá nejstarší účastnici „Stopy“ paní Vychodilovou (vlevo) a její přítelkyni paní Buškovou. Nejdůležitějším mužem, duší celé akce a hlavním organizátorem je však Ing. Jaroslav Leksa (uprostřed dole). Foto – soukr. archiv

Dvacáté výročí založení odboru turistiky v Dolní Poustevně (13.4. 1983), 85. výročí povýšení Dolní Poustevny na město (4.6.1918) a 115. výročí založení Klubu českých turistů (11.6.1888) oslavili svou účastí všichni účastníci stále populárnějšího turistického pochodu „Severní stopa“.

Ústředními motivy letošní „Stopy“ byly tentokrát rozhledny Tanečnice a Weifberg.

Celkem bylo využito šesti hraničních přechodů, silničního hraničního přechodu D. Poustevna – Sebnitz a tří stálých hraničních stezek: Waldhaus – Tomášov, Hinterhermsdorf – Mikulášovice, Hinterhermsdorf – Zadní Doubice. Navíc bylo získáno povolení pro dvě jednorázové hraniční stezky, a to přechod v lokalitě bývalé železniční trati z D. Poustevny do Sebnitz, a v místě Wachberg / Zlodějská cesta.

Počasí bylo pro turistiku tentokrát ideální. Účastníci si mohli vybrat z osmi pěších tras (od 5 do 30 km) a čtyř cyklotras (od 26 do 53 km). Pro tělesně postižené byla připravena krátká dvoukilometrová trasa. Některé trasy vedly pouze po českém území a byly určeny především pro rodiče s malými dětmi a pro účastníky bez cestovního pasu. Pro děti byly připraveny hry o bonbóny. Absolutně největší účast měla trasa 7 km s 353 účastníky. Druhá nejúspěšnější byla trasa 15 km přes Tanečnici s 224 účastníky.

Severní stopa se snaží zavést  účastníky každý rok na nějaká nová místa. Tyto „turistické perly“ mohli navštívit všichni účastníci tras přes Německo. Zážitkem pro Poustevňáky bylo přejít legálně po bývalých kolejích do Německa a prohlédnout si kopec Hamr z německé strany. Trasa vedla parkem kolem koupaliště Petzold Bad ke krásné budově sebnitzského gymnázia. Další velmi zajímavé a málo známé místo byla osada s daňky v Hertigswalde – Damwildgehege. Nádherný výhled na Dolní Poustevnu byl z kopce Kaiserberg nad lyžařskými sjezdovkami. Delší trasy vedly přes Waldhaus / Tomášov (18 km), Wachberg / Zlodějská stezka (23 km) a nejdelší trasa 30 km zavedla účastníky k nové rozhledně Weifberg u Hinterhermsdorfu. Účastníci objevili na konci Zlodějské stezky památný smírčí kříž u Tomášova z r. 1753. Všechny „německé trasy“ se vracely přes rozhlednu Tanečnici, vilémovský kostelík a Dolinu do cíle na Čtverec. Zde účastníci obdrželi pamětní list a suvenýr z keramiky ve tvaru turistické šipky. Zvláštní odměnu obdrželi 3 nejmladší a 3 nejstarší účastníci. K občerstvení byly připraveny párky z udírny, čepované pivo, limo a sladkosti a k jídlu a tanci jim tradičně zahrála country skupina Srdíčko z Ústí nad Labem.

Zároveň bylo možno si prohlédnout výstavu o historii Severní stopy, nebo zakoupit turistické suvenýry a výrobky z keramiky.

Nejstarší účastnicí se stala paní Vychodilová z Rumburka (86 let), která toto prvenství v historii pochodu drží již popáté (1991 – 2. místo, 1997 – 3. místo, 1999 až 2003 – 1. místo)! Kuriozitou je, že nejmladší účastníci, tříměsíční Lukas Ringel z Hinterhermsdorfu a Zuzanka Pavlovská z D. Poustevny, se narodili ve stejný den.

Po rekordní Severní stopě v roce 2002 (1406 účastníků) byl pochod pro rok 2003 dimenzován na maximální množství 1500 účastníků. Odhad byl správný. Celkem se letošní Stopy zúčastnilo rekordních 1425 účastníků, z toho 132 turistů z Německa, 136 cyklistů a 435 dětí. O zdárný průběh pochodu se staralo 90 pořadatelů (30 dětí na kontrolách a hrách, 60 dospělých na startu, na trasách a v cíli), kteří si za svou dobrou práci zaslouží pochvalu nejen organizátorů akce, ale i všech účastníků. Poděkování patří městskému úřadu v Dolní Poustevně a všem sponzorům.

Tisk Tisk | E-mail E-mail