Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Herečka, výtvarnice a malířka

autor: mot

Jana Krausová

představí své obrazy a díla z keramiky na vernisáži v úterý 15.4. v 16.30 hodin v Domě kultury v Rumburku.

Výtvarnice a herečka Jana Krausová už od dětských let inklinovala na straně jedné k výtvarnému, na druhé k dramatickému umění. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu na Žižkově, obor malba a od roku 1974 navštěvovala Akademii výtvarných umění, ateliér grafiky profesora Čepeláka a malířský ateliér profesora Smetany. Během studia AVU se stala členkou avantgardního „Divadla na Okraji“. Dnes se kromě malování a keramické plastice věnuje stále intenzivněji divadlu a filmu. Má dva syny s hercem Janem Krausem, starší David pokračuje v uměleckých šlépějích rodičů a začíná se výrazně etablovat na poli moderní hudby, mladší syn Adam se zaměřuje na studium propagační grafiky a směřuje své budoucí působení do oblasti dokumentárního filmu.

Jana Krausová samostatně vystavovala v prestižních galeriích České republiky (Bechyně, Klatovy, Praha, Litvínov) a zúčastnila se  v rámci akcí ART CENTRA veletrhů v Německu, Francii a Itálii, kde je též zastoupena v soukromých sbírkách. Divadelní příznivci ji ve varnsdorfském divadle před nedávnem mohli ocenit jako herečku v brilantní „zoufale jedovaté tragikomedii o odvrácené straně lásky“ italského dramatika, herce, šaška a kejklíře Daria FO, oceněného v roce 1997 Nobelovou cenou za literaturu. Zde se ve hře Otevřené manželství strhujícím hereckým výkonem předvedla po boku neméně výborného Karla Rodena a jeho bratra Mariana. S vitalitou sobě vlastní pak vyniká po boku herce Lukáše Vaculíka ve hře Tygr britského dramatika Murraye Schisgala.

Výstava Jany Krausové bude pro návštěvníky jistě velmi příjemným seznámením s výtvarnou „tváří“ této zajímavé osobnosti. O hudební překvapení se v průběhu vernisáže postarají syn David s kamarádem (rumburským hudebníkem) a trombonista Jiří Přibyl, jehož výtvarné svítící objekty – lampy – doplní výstavu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail