Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Společná výuka trvá již čtyři roky

Již několik let probíhá projekt „Jazyk a setkávání“ mezi ZŠ U Nemocnice v Rumburku a školou v nedalekém Leutersdorfu. Žáci se setkávají společně při výuce německého a českého jazyka v Leutersdorfu nebo Rumburku v průběhu celého školního roku. Mezi další aktivity patří i společné výlety, pobyty dětí, sportovní akce a na závěr účast na školní slavnosti v obou městech. V letošním roce se projektu zúčastní žáci 6. ročníků obou škol. Každou středu odpoledne absolvují děti dvě společné hodiny. Spolu se svým stálým sousedem z lavice procvičují české děti němčinu a německé se učí češtině. Vše pod vedením paní učitelky Kobanové z Leutersdorfu a paní učitelky Čáchové a Kolářové z Rumburka. Děti tak mají jedinečnou příležitost užívat jazyk prakticky, slyšet rodilé mluvčí a ověřit si svou schopnost dorozumět se. Získávají nová přátelství, se svými vrstevníky si dobře rozumějí, jsou bezprostřední a nemají ostych z promluvy v cizím jazyce.

29. ledna prožily naše děti jedno školní odpoledne ve škole v Leutersdorfu, kdy ve společné česko – německé třídě s německými vyučujícími a bez tlumočníka absolvovaly výuku němčiny, angličtiny, zeměpisu a kreslení. Někdy, ovšem, musely přijít na pomoc ruce, to, když chyběla slova. Závěr byl korunován obědem připraveným žáky 7. ročníku a všichni si prohlédli fotografie z průběhu odpoledne. Celá akce se líbila nejen dětem, ale i vyučujícím. Je radost sledovat děti při společném úsilí, vidět jejich zájem, nadšení a zaujetí pro věc.

Děkujeme všem, kteří nám při „projektové středě“ pomáhají a spolu s dětmi se těšíme na další setkání. Věříme, že náš školní den, tentokrát na naší škole pro děti z Leutersdorfu, bude stejně úspěšný.

Na závěr několik názorů dětí: Honza: „Měli pěknou hodinu zeměpisu. Bavila mě výtvarka. Měli dobrý oběd.“ Vojta: „Mně se tam líbilo, že tam mají pěkné vybavení a dobře tam vaří.“ Bára: Nejlepší byl oběd, výtvarka, angličtina a zeměpis. Všechno bylo úplně jiné.

Eva Čáchová a Mgr. Hana Kolářová
ZŠ U Nemocnice

Tisk Tisk | E-mail E-mail