Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Miroslav Lošťák?

autor: Gabriela Doušová

Zakladatel a umělecký vedoucí Rumburského komorního
orchestru, dirigent, skladatel, houslista, dlouholetý
učitel hudby a čestný občan města Rumburka

Přestože mu bude zakrátko sedmdesát let, je to velmi čilý muž. Vyzařuje z něj klid a nadhled, i když se pohybuje svižně, elegantně, jakoby stále v rytmu hudby.

Ve svém hudebním království, v učebně, kde vyučuje již čtyřicet let děti hře na housle, je obklopen množstvím fotografií a obrázků malých i velkých houslistů, kteří ho, nebo které on je, provázel na cestě za uměním. Vzpomínky má uchovány v albech s fotografiemi, plakáty a pozvánkami na koncerty, s novinovými články a dopisy od přátel a obdivovatelů. A na všechny vzpomíná s láskou.

Láska k hudbě ho provází již od dětství. Tatínek byl hudebník a maminka krásně zpívala. A každý večer se rodina sešla a všichni hráli a zpívali společně. Není tedy divu, že si malý Mirko hudbu oblíbil a již jako dítě hrál na housle.

S houslemi je spojen i jeden z jeho velkých zážitků:

„Na housle a na klavír jsem hrál již jako devítiletý chlapec. Bylo to za války, tehdy jsme bydleli v Dolním Jiřetíně u Mostu. Vracel jsem se domů, když najednou začali spojenci bombardovat litvínovskou chemičku. Hledali jsme nějaký úkryt, ale jediné možné řešení bylo sfárat dolů do dolu. Tehdy nás tam bylo hodně. Když nálet skončil, čekalo nás nepříjemné překvapení. V důsledku bombardování vypnuli proud a nešlo spustit těžní věže. Seděli jsme tam dole a měli nepříjemný pocit, že na nás zapomenou. Že nás odtamtud nikdo nevytáhne. A najednou mi kdosi povídá: „Heleď, ty máš housle. Tak hrej!“ A tak jsem tam těch 192 metrů pod zemí začal hrát. A ti lidé kolem mě zpívali a zpívali… Myslím, že jsem světovým rekordmanem – nejhlouběji hrající houslista na světě,“ dodává se smíchem Mirko Lošťák.

V roce 1948, po ukončení Měšťanské školy v Dolním Jiřetíně, studuje hru na housle při soukromém studiu u profesora Bedřicha Voldána v Praze již jako člen symfonického orchestru v Litvínově a o dva roky později působí již jako člen operního orchestru v Ústí nad Labem. Jeho velkým cílem bylo vystudovat konzervatoř, a tak v roce 1975 je přijat hned do 3. ročníku nově otevřené konzervatoře v Teplicích. V roce 1977 oslavil absolutorium. V roce 1962 nastává zlom. Miroslav Lošťák se stěhuje do Šluknova a později do Rumburka. Co vás k tomu vedlo?

„To bylo tak. Jednou jsem sem přijel na návštěvu a velmi se mi tady líbilo. Oproti Mostu je tu nádherná příroda a úžasně čistý vzduch. A najednou jsem zjistil, že zdejší klima výrazně prospívá mému zdraví. Dříve jsem často trpěl na angíny, ale tady po nich nebylo ani památky.“

V Rumburku se M. Lošťák zabydlel velice rychle. Již v roce 1963 zakládá s několika přáteli Komorní orchestr při KD Rumburk a začíná vyučovat na Lidové škole umění.

„Jsem rád, že i tady jsem si našel cestu k hudbě,“ říká pan Lošťák. „Hudba pro mě znamená velice mnoho. Naplňuje mě radostí, zvlášť velkou radost prožívám z dobré hudby z práce s dětmi. A jsem šťastný, když vidím, jak ta věc pokračuje stále dál, jak se orchestr rozvíjí, jak přicházejí stále mladší a mladší a ti starší jakých dosahují v hudbě úspěchů… Jsem šťastný, že mohu učit a že mohu hrát a byl jsem šťastný celý svůj život!“

Miroslav Lošťák
narodil se 4.10.1933 v Chudeříně u Mostu
1939-1948 Obecná škola a měšťanská škola v Dolním Jiřetíně u Mostu a městská hudební škola v Mostě (klavír, housle)
1948-1954 soukromé studium u profesora Voldána
1954 státní zkouška z houslí na pražské konzervatoři
1977 absolutorium konzervatoře v Teplicích (studium u prof. Z. Kolářského a absolutorium u prof. Rybenského – zakladatele Smetanova kvarteta.)
1948-1950 člen Symfonického orchestru v Litvínově
1950-1951 člen Operního orchestru v Ústí nad Labem
1954-1955 člen Vojenského uměleckého souboru – Praha
Učil na Měst. hudební škole v Litvínově, později na LŠU v Mostě.
1959-1962 umělecký vedoucí Komorního orchestru při OOD Most
od r. 1963 zakládá Rumburský komorní orchestr a stává se jeho uměleckým vedoucím a dirigentem
Dle potřeby studoval a dirigoval dechový orchestr při DK v Rumburku, koncertoval  jako sólový houslista i jako dirigent mnoha různých orchestrů. Vyučoval hru na hudební nástroje i hudební teorii a metodiku při eklog. třídách PŠ v Litoměřicích a v Mostě. Přednášel a vedl kapelnické kurzy. Složil velký počet vlastních skladeb a různých úprav pro žáky.
Od roku 1978 do 1991 pracoval jako ředitel LŠU v Rumburku, kromě RKO založil v roce 1984 i ženský pěvecký sbor v Rumburku, vychoval desítky houslistů a muzikantů.
Je ženatý, má dceru a syna.
Tisk Tisk | E-mail E-mail