Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lidé se bojí psů

autor: gdo

Svědčí o tom četné telefonáty na linku Městské policie v Rumburku. Strážníci velmi často (někdy i několikrát denně) vyjíždějí k odchytu psů pobíhajících bez dohledu svého pána. Někdy je to jen pejsek slepě sledující stopu voňavé psí slečny, někdy je to ztracený páníčkův miláček, jindy zbědovaný a hladový tulák. Městská policie na každé upozornění na volně pobíhajícího psa reaguje a celou situaci řeší. Někdy se majitel psa najde ještě dříve, než na místo policejní hlídka dorazí. To se stalo například 5. února, kdy na městskou policii volala jedna obyvatelka z Rumburka, že v ulici pobíhá opuštěný rotvajler a napadá lidi. Hlídka MP byla na místě během několika minut, ale pes již byl zajištěn na vodítku svou majitelkou a nikoho neohrožoval. Strážníci celou situaci řešili důrazným upozorněním majitelky na povinnost zajistit svého psa tak, aby nikoho neohrožoval.

Podobná situace se opakovala 11. února. Ve 4.05 ráno volala na městskou policii paní z Palackého ulice, že před jejím domem se potuluje veliký pes a ona se bojí jít kvůli němu do práce. Hlídce MP se podařilo během několika chvil odchytit velikého boxera a po domluvě s paní Schäferovou umístit do záchytného kotce. Vyděšená paní tak mohla klidně do práce odejít.

Rumburk má oproti jiným městům velkou výhodu. Má zde městskou policii, která si s toulavými psy umí poradit a má záchytné kotce, kam tito pejskové mohou být na čas umístěni.

Ze zákona je obec povinna se o toulavé psy na své vlastní náklady postarat. Před pěti roky, než se Rumburk začal tímto problémem aktivně zabývat, byl odchyt psů velkým problémem. Chytali se jak se dalo a umisťovali se do objektu městské policie. Ale stav byl neúnosný a proto byli dva strážníci vysláni na kompletní proškolení do Brna a zároveň získali osvědčení na odchyt psů. Městská policie byla postupně vybavována odchytnou tyčí, vrhací sítí, rukávem a přepravní klecí. V prostorách    bývalých kasáren byly vybudovány záchytné kotce s dvoučlennou obsluhou. Jeden ze zaměstnanců prošel rekvalifikačním kurzem na ošetřování zvířat.

Odchycený pes je městkou policií předán do záchytného kotce, kde je odblešen, ošetřen veterinářem a nakrmen. Zároveň je proveden veřejný vývěs s fotkou psa s upozorněním pro jeho majitele nebo s nabídkou pro případné „pěstouny“. Psy, které se nepodařilo během určité doby udat, jsou převáženi do psího útulku v Řepnicích u Litoměřic. Zde za ně město jednorázově zaplatí od dvou do tří tisíc korun. Takto bylo v loňském roce převezeno 10 psů, do Děčína jen dva. 25 pejsků našlo svého starého pána, 57 psů bylo umístěno do pěstounské péče. Bohužel, čtyři psi byli vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, po posouzení veterinářem, utraceni. Rok 2002 byl na odchyt toulavých psů nejbohatší – zachyceno bylo celkem 106 zvířat. Městská policie v oblasti přestupků souvisejících se psi řešila tři případy týrání zvířete, devětkrát napadení psem a 7 jiných přestupků (rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství, apod.) Pět psů bylo nalezeno mrtvých, zraněných nebo postřelených.

O služby v oblasti odchytu volně pobíhajících psů mají zájem i jiná města. Provoz záchytných kotců, umisťování psů do útulků a následná celoroční péče o ně je velmi nákladná záležitost. Ne každé město si může dovolit takto kvalitní „psí politiku“ jako Rumburk. Vždyť také na Šluknovsku je Rumburk jediným městem, které se s tímto problémem dokázalo vypořádat.

Tisk Tisk | E-mail E-mail