Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Udělat radost…

autor: H. Laštůvková, za ÚSP Jiříkov

Blíží se čas vánoční. Doba, kdy své osobní potřeby, radosti i starosti odsouváme stranou a myslíme spíše na lidi kolem sebe a na to, čím bychom jim mohli udělat radost. Všichni se těšíme na ty krásné rodinné vánoční rituály, které jsou sice v každé rodině trochu jiné, ale které spojuje jediné slovo – láska. Cenný bývá prostý dárek od přátel, pozornost si projevují lidé v zaměstnání, ale i úplně cizí, neznámí lidé. Prostě jen tak – jeden druhému. Úsměv, pochopení, malý projev zájmu… Také tímto způsobem si děláme drobné radosti v našem běžném životě.

Chtěla bych se ale zmínit o poněkud jiném životě, ve kterém žijí dospělí lidé se stejnou duší, jako máme my, ovšem s omezenými schopnostmi a tedy i možnostmi, lidé mentálně a mnohdy i fyzicky postižení. Všeobecné mínění o těchto našich spoluobčanech je zřejmě z nedostatku informací dosti zkreslené.

Ústav sociální péče v Jiříkově je uzavřenou komunitou lidí, kteří se ovšem také těší na Vánoce, mají své radosti i starosti, mají se rádi, dávají si drobné dárky. Také je spojuje láska. Ošetřující personál ústavu pečuje o to, aby se jim žilo dobře a důstojně, pořádá pro ně hry, soutěže, taneční zábavy, sportovní programy v rámci jejich možností. Snažíme se také přiblížit našim klientům „normální“ svět – mimo objekty ÚSP. Výlety do ZOO, libereckého Babylonu, nebo na tradiční Matějskou pouť jsou vždy nadšeně vítány. Velice si také vážíme vstřícnosti majitele chovu huculských koní z Království – Rybničné, pana Košína, který přijel i s několika koníčky přímo do areálu ústavu. Našim obyvatelům stačí málo. Posadit se na koně či projet se v bryčce znamená zážitek na celý život.

To důležité, co nám chybí, je jiskřička zájmu zvenčí. A tak vás chci, milí přátelé, poprosit o jeden dobrý skutek. Pokud máte možnost nabídnout našim klientům cokoliv zajímavého, může to být krátké divadelní představení pro děti, návštěvy zajímavého pracoviště, ukázka nějakého řemesla, ale i třeba nepotřebné zbytky textilního či jiného materiálu, za vše budeme vděčni. A vy, kteří máte dobré srdce a zdánlivě nemáte co nabídnout, prosím vás, až budete svým známým vybírat pohlednice k svátku, či vánoční pohledy, vezměte jeden navíc. Stačí na něj napsat tuto adresu: Ústav sociální péče Jiříkov, PSČ 407 53. Pohled jistě dojde a udělá radost. (Konkrétní informace, případně vaše nabídky, je možné upřesnit na tel.: 412 338 122, pí Laštůvková). Za váš zájem předem děkujeme. Přejeme všem čtenářům příjemné prožití svátků vánočních.

Tisk Tisk | E-mail E-mail