Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Svátky klidu a pohody z té horší stránky

autor: Radek Engl, místostarosta města

Ani jsme se nenadáli a čas Vánoc a konce roku je za dveřmi. Rok utekl jako voda v denních starostech a začíná jedno z nejkrásnějších období. Tuto skutečnost nám, bohužel, nepřipomněly pouze dopisy pro Ježíška za oknem a vánočně vyzdobené výlohy obchodů, ale i věci nepříjemné. Jedná se o tzv. zábavnou pyrotechniku. Bohužel se odpalování různých petard, světlic a jiných výbušnin stalo určitou tradicí v období, které většinou nazýváme obdobím klidu, pohody a vzájemné lásky. Jistě se mnozí těší, až se na pultech v různých stáncích či prodejnách objeví první „munice“. Ale co jednomu způsobuje radost, to může jiným lidem připadat jako noční můra. O tom by jistě mohli vyprávět majitelé psů nebo starší lidé, když jim pod nohama vybuchne i sebemenší bouchací sirka. Všichni si uvědomujeme, že tento druh zábavy je proti většině zásad slušného chování, ale i v rozporu s některými právními normami. Proto mi dovolte trochu té suché mluvy paragrafů.

Zákon č. 174/1992 Sb. o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi, v platném znění, přesně definuje, které pyrotechnické předměty, jakým způsobem a komu se mohou prodávat. Předměty jsou rozděleny do třídy, přičemž předměty třídy I a T0 mohou být prodávány osobám mladším 18 let, pokud to není v návodu zakázáno. Jedná se např. o tyto druhy: prskavky, pistolové kapsle, třaskavé bonbony a proužky, malé tyčinky s barevnými plameny, ohňopády, blikavky, malá ohnivá kola a fontány, létající motýli, bouchací kuličky a vystřelovací konfety.

Pyrotechnické předměty třídy II a podtřídy T1 mohou být prodávány jen osobám starším 18 let a předměty třídy III mohou být prodány jen osobám s kvalifikací odpalovače ohňostroje. Do předmětů třídy II spadají tyto: římské svíce, fontány, gejzíry, petardy, minivýbušky, vystřelovací pouzdra, rakety s náplní barevných světlic nebo výbuškové slože, barevné dýmy a bengálské ohně.

Při koupi pyrotechnických předmětů dbejte na to, aby byly zabaleny vždy v původním balení od výrobce. Ve stánku byste si měli koupit vždy jen předměty třídy I a podtřídy T0.

Rozhodně není bez zajímavosti, že zákon rovněž vymezuje místo použití pyrotechnických předmětů třídy II a III a podtřídy T1: nesmí být použity v uzavřených prostorách (místnosti, dopravní prostředky apod.), v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích.

Bohužel jedna věc je zákon, kontroly jeho dodržování či případné represe ze strany městské policie, živnostenského úřadu či jiných kompetentních složek, a druhá věc je skutečnost. Vzhledem k mým zkušenostem z práce u městské policie vím, že bez spolupráce občanů a hlavně rodičů nelze tomuto nešvaru účinně zabránit. Už jen nízký věk přestupců brání v efektivním vyřešení na místě. Proto bych rád apeloval na rodiče, aby více kontrolovali, na co jejich ratolesti využívají přidělené kapesné, neboť v neposlední řadě jde také o zdraví jejich dětí. Dále bych rád požádal o spolupráci všechny slušné občany, kterým není lhostejné, jak spolu žijeme. Stačí jen prokázat určitou osobní statečnost a osobně nebo přes příslušné složky bojovat proti tomuto nešvaru.

Závěrem bych chtěl všem popřát příjemné a klidné prožití vánočních svátků a konce roku.

rn2105_1

Vánoce se blíží i se všemi radostmi a starostmi… Foto: D. Zápotocký

Tisk Tisk | E-mail E-mail