Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Právní poradna

autor: Mgr. Marta Hrubešová, advokátka z Varnsdorfu

Před nedávnem soud rozvedl naše manželství. Nyní s bývalým manželem uvažujeme o rozdělení našeho společného majetku. Už jsme o věci jednali, na něčem jsme se shodli, na něčem ne. Jedna věc, s níž manžel nesouhlasí, mi však obzvlášť vadí. Jedná se o to, že jsme za trvání manželství velice pracně a draze sehnali cizokrajné dřeviny, které jsme vysadili na zahradu u rekreační chaty, přičemž zahrada i chata jsou ve výlučném vlastnictví mého bývalého manžela. Právě proto, že se jedná skutečně o krásné dřeviny, chtěla bych některé z nich získat do svého vlastnictví. Bývalý manžel mi však tvrdí, že na ně nemám nárok, já si myslím, že ano, když jsme je kupovali během manželství. Kdo má tedy pravdu?
Bohužel Vás zřejmě nepotěším, ale pravda je na straně manžela, pokud jde o Váš právní nárok na získání některé z uvedených dřevin do svého vlastnictví. Jak vyplývá ze stávající právní teorie i judikatury, dřeviny, které byly zasazeny na pozemek, jehož výlučným vlastníkem je Váš manžel, se staly okamžikem pevného spojení se ze-mí součástí věci hlavní, tj. pozemku, a jako takové sdílí její osud, zejména pokud jde o vlastnictví. Není v tomto případě rozhodující, kdo a za jaké finanční prostředky je pořídil a zasadil. Nepochybně se však k částce, která byla tímto či jiným způsobem vynaložena ze společné jmění manželů na majetek, který je v jeho odděleném vlastnictví jednoho z nich, přihlíží při vypořádání společného jmění manželů.

Je to pravda, že i člověk, kterému ještě nebylo 18 let, si může napsat svou závěť?
Ano, možné to je u nezletilých osob, které dovršili 15. rok svého věku, avšak v tomto případě musí tyto osoby projevit svou vůli, v souladu s § 476d občanského zákoníku, výlučně formou notářského zápisu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail